Φερέιρα: “Εγω είμαι αποκλειστικά ο υπεύθυνος για την ήττα”

Φερέιρα

Απογοήτευση στους πρωταθλητές

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Ολυμπιακό στην Τούμπα και ο προπονητής του “Δικεφάλου” Αμπέλ Φερέιρα ανέλαβε πλήρως την ευθύνη για το αποτέλεσμα και την άσχημη εικόνα της ομάδας του.

“Να συνεχίσουμε την σκληρή δουλειά, δεν ήταν ένα καλό αποτέλεσμα. Μόνο με σκληρή δουλειά μπορούμε να το ξεπεράσουμε. Όσον αφορά στο ματς θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο πήγαμε καλύτερα από τον αντίπαλό μας στο 15ο λεπτό”, τόνισε αρχικά ο Φερέιρα.

Στη συνέχεια ο Πορτογάλος τεχνικός υπογράμμισε: “Ωστόσο μετά από το γκολ που δέχθηκαμε, αλλά δεν μέτρησε η ομάδα έχασε την ψυχραιμία. Από εκεί και πέρα ο αντίπαλος ήταν καλύτερος. Εμείς μόνο στα τελευταία του πρώτου ημιχρόνου επιχειρήσαμε να σπρώξουμε τον αντίπαλο στα καρέ του.

Στο δεύτερο είχαμε από την αρχή την πρωτοβουλία, αρκετά νωρίς αποφασίσαμε να ρισκάρουμε για να σπρώξουμε τους ποδοσφαιριστές μας προς τα εμπρός. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε φέρνοντας τα εξτρέμ πίσω, ουσιαστικά έπαιξε με εξάδα”.

Το πάλεψαν οι παίκτες

Σχετικά με την απόδοση των παικτών του ο Φερέιρα υπογράμμισε: “Θεωρώ ότι οι ποδοσφαιριστές πάλεψαν, έκαναν ό,τι μπορούσαν για να φέρουν βόλτα το αποτέλεσμα. Ο απόλυτος υπεύθυνος για την ήττα είμαι εγώ. Εάν κάτσουμε και δούμε τα γκολ που έχουμε δεχτεί από τις πρώτες έξι ομάδες, μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Σε τέτοιου τύπου ματς, ο ένας αντίπαλος θα έχει το πάνω χέρι κάποια στιγμή, ο άλλος θα το πάρει κάποια στιγμή. Οι λεπτομέρειες κρίνουν το τελικό αποτέλεσμα. Κι αυτό το ματς κρίθηκε σε λεπτομέρειες.

Θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποια πράγματα καλύτερα και υποσχόμαστε να το κάνουμε. Από τη δική μας την πλευρά κάναμε ό,τι ήταν δυνατό. Κάναμε κινήσεις και με τον Σβιντέρσκι και με τον Πέλκα. Ο αντίπαλος ήταν πολύ δυνατός στο αμυντικό κομμάτι.

Οργανώθηκε στο δικό του 1/3, ήταν δύσκολο να διασπάσεις την άμυνα. Προσπαθήσαμε, αλλά δεν τα καταφέραμε. Από τη δική μας την πλευρά ρισκάραμε, αλλά ο αντίπαλος προπονητής έβαλε και δεύτερο αριστερό μπακ για να θωρακίσει την πλευρά”.

Τέλος, ο Φερέιρα είπε στην κάμερα του PAOK TV: “Ρεαλιστικά μιλώντας και επειδή δεν έχω μάθει να κρύβομαι, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Δεν θέλω να ζω και να υπόσχομαι όνειρα. Η νίκη σήμερα ήταν κεφαλαιώδους σημασία, δεν τα καταφέραμε.

Ο κορονοϊός είναι μια πρωτόγνωρη κατάσταση, προσπαθούμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Μπορούμε να πούμε με λύπη ότι δεν έχουμε στη διάθεσή μας όλους τους ποδοσφαιριστές και προσπαθούμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε”.