Ισόπαλο το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς ΠΑΟΚ-Αρης

1-1 στο γήπεδο της Τούμπας Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Αρη για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος. Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, δύο από τα αρκετά λάθη των ομάδων έσωσαν τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να σκοράρουν. Οι δύο μονομάχοι ολοκλήρωσαν το […]

1-1 στο γήπεδο της Τούμπας

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Αρη για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος. Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, δύο από τα αρκετά λάθη των ομάδων έσωσαν τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να σκοράρουν. Οι δύο μονομάχοι ολοκλήρωσαν το 90λεπτο με 10 παίκτες. Την επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενηθεί στην Κρήτη από τον Εργοτέλη και ο Αρης θα υποδεχθεί τον Αήττητο Σπάρτης.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα σε αντίθεση με τον Αρη που φάνηκε αγχωμένος. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να είναι στην επίθεση και να δημιουργήσουν μια-δυο φάσεις πριν έρθει η φάση όπου το σκορ άνοιξε. Ηταν το 24ο λεπτό όταν από σέντρα του Ελ Καντουρί από τα αριστερά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιουνές με το διαιτητή Σιδηρόπουλο να δείχνει την άσπρη βούλα. Οι παίκτες του Αρη διαμαρτυρήθηκαν πως η παράβαση έγινε εκτός μεγάλης περιοχής, σε μια οριακή φάση. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Πέλκας και άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν αρκετά φλύαρες με πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή. Οι “κίτρινοι” ανέβηκαν αρκετά μετά το 30΄ χωρίς όμως να μπορέσουν να κάνουν τη μεγάλη ευκαιρία. Αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από λάθος του Χατσερίντι ο Ματέο Γκαρσία με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Με το σκορ ισόπαλο, οι δύο ομάδες μπήκαν από την ίδια αφετηρία στο δεύτερο μέρος, με την εικόνα να μοιάζει με αυτή της αρχής του πρώτου, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή. Τα πράγματα όμως άλλαξαν στο 59΄ όταν ο Κίτσιου είδε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Με τον παίκτη παραπάνω, οι “κίτρινοι” πήραν μέτρα στο γήπεδο και τα ηνία στο ρυθμό του αγώνα. Μάλιστα, έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 71΄ με σουτ του Γκαρσία που έφυγε ελάχιστα άουτ. Το παιχνίδι δεν είχε φάσεις μέχρι το τέλος, ενώ λόγω τραυματισμού του Γκαρσία και ο Αρης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες

ΠΑΟΚ: Ρέι, Κίτσιου, Τόσκα, Χατσερίντι, Κρέσπο, Βέρνμπλουμ, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί (46΄ Μπίσεσβαρ), Ζαμπά, Πέλκας, Καρέλης (77΄ Πρίγιοβιτς).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ούγκο Σόουζα, Βέλεθ, Μαβράι, Μενέντες (66΄ Μπάσα), Σιώπης, Μπρούνο Γκάμα, Ματίγια (82΄ Ντιγκινί), Κολάσο, Γκαρσία, Γιουνές (46΄ Ναζλίδης).