“Κόλλησαν” στο μηδέν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός

Ολυμπιακός

Παράπονα από τη διαιτησία για τους γηπεδούχους

Για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 0-0.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε όσο χρειαζόταν για να φτάσει ακόμα πιο κοντά στον στόχο της κατάκτησης του πρώτου αήττητου πρωταθλήματος της ιστορίας της από καταβολής Α’ Εθνικής.

Ο Γιώργος Δώνης προτίμησε διάταξη 5-4-1 με τον Δημήτρη Κουρμπέλη να οπισθοχωρεί στο κέντρο της άμυνας και τον Βαγγέλη Θεοχάρη να αγωνίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας.

Ανουάρ Τουχαμί και Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος έπαιζαν στον άξονα, ενώ οι Τάσος Χατζηγιοβάνης (αριστερά) και Γιάννης Μπουζούκης (δεξιά) ήταν υπεύθυνοι για την τροφοδοσία του Μακέντα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς αντιπαρέταξε διάταξη 4-3-3 με όλα του τα «όπλα», προκειμένου να διατηρήσει το αήττητο για 42ο ματς στο πρωτάθλημα.

Ο Μπουζούκης έδειξε ορεξάτος στο ξεκίνημα και μόλις στο 2ο λεπτό κατέγραψε την πρώτη καλή στιγμή του ντέρμπι (έκλεψε την μπάλα από τον Ουσεϊνού Μπα και σούταρε πάνω από τα δοκάρια).

Στο 11’ ο ίδιος παίκτης έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Μακέντα, ο οποίος πλάσαρε άουτ και έχασε μοναδική ευκαιρία για γκολ.

Από το «μαγικό» πόδι του Ματιέ Βαλμπουενά, ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να ευνοηθεί, αλλά ο Σωκράτης Διούδης σταμάτησε την κεφαλιά του Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Ο Γάλλος, πάντως, είχε τη μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, όταν έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και κλήθηκε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε από τον Ανουάρ Τουχαμί.

Παράπονα από τη διαιτησία έχουν οι γηπεδούχοι για την υπόδειξη του πέναλτι και για το μη καταλογισμό δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Μπα του Ολυμπιακού.