Κύπελλο Ελλάδας: Στους “4” ο ΠΑΟΚ – Τελευταίο “εμπόδιο” για τον μεγάλο τελικό ο Παναθηναϊκός

Με πανηγυρικό τρόπο “έκλεισε” ο ΠΑΟΚ μια θέση στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς σήμερα κατατρόπωσε τον Πανσερραϊκό με “πεντάρα”.

Τελευταίο “εμπόδιο” για τους παίκτες του “Δικεφάλου” θα είναι ο Παναθηναϊκός.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου δεν δυσκολεύτηκαν στην τελική προσπάθεια, ειδικά στο τελευταίο κομμάτι του ματς και έφτασαν σε αυτό το εύρος του σκορ. Αρχικά στο 20′ ο Τζίμας μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Έξι λεπτά μετά ο Ζίβκοβιτς διέσχισε το μισό γήπεδο, έφτασε μέχρι το ύψος της περιοχής και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι και το 80ο λεπτό το 2-0 παρέμεινε, όμως στο φινάλε ο ΠΑΟΚ βρήκε τρία γκολ με τους Ρικάρντο, Τόμας και Κωνσταντέλια, φτάνοντας έτσι στο επιβλητικό 5-0.

Τζίμας και Ζίβκοβιτς έφτιαξαν τις βάσεις σε έξι λεπτά

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανσερραϊκό να μπαίνει πιο δυνατά στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με τη διπλή ευκαιρία του Σάββα Μούργου στο 6′ μέσα από την περιοχή, όμως ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς τον σταμάτησε με ισάριθμες επεμβάσεις.

Ο Δικέφαλος απείλησε για πρώτη φορά στο 13′ με το σουτ του Τζίμα από κοντά, όμως ο Κατσίκας τον σταμάτησε με ωραία επέμβαση.

Στην επόμενη προσπάθεια οι ασπρόμαυροι βρήκαν το γκολ με τον Στέφανο Τζίμα στο 20′ και έξι λεπτά μετά ο Ζίβκοβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0. Μέχρι και το φινάλε του πρώτου 45λεπτου έγιναν λίγες καλές φάσεις και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0.

Πως “έκλεισαν” την πρόκριση

Ο Πανσερραϊκός όπως και στο πρώτο μέρος μπήκε πιο δυνατά και είχε ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο 49ο λεπτό ο Άλεξιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά ο Ζίβκοβιτς απομάκρυνε με το πόδι και ο Μασκανάκης δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά άουτ.

Δευτερόλεπτα μετά ήταν η σειρά του Μούργου να απειλήσει, όμως το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Σταδιακά ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και έφερε το ματς και πάλι στα μέτρα του. Ο Τζίμας βρέθηκε σε θέση βολής στο 56′, μετά από αδυναμία των αμυντικών του Πανσερραϊκού να απομακρύνουν την μπάλα από την περιοχή, όμως ο Κατσίκας τον σταμάτησε.

Στο φινάλε οι παίκτες του Λουτσέσκου βρήκαν άλλα τρία γκολ με τον Ρικάρντο, τον Τόμας και τον Κωνσταντέλια, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβις (86′ Ταλιχμανίδης), Σάστρε (46′ λ. τρ. Μπάμπα), Νάσμπεργκ, Μιχαηλίδης, Ράφα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (63′ Ρικάρντο), Αντόνιο, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τζίμας (75′ Τόμας).

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Πεταυράκης, Γκοτζαμανίδης, Πηλέας, Ντανκερλούι, Μορέιρα, Οικονόμου (62′ Στάικος), Μούργος (62′ Τομάς), Σοφιανός (77′ Γούλερι), Μασκανάκης (62′ Ουάρντα), Άλεξιτς (72′ Μπετανκόρ).

Πηγή φωτό: Eurokinissi