Super League: “Καθάρισε” με χατ τρικ του Γκαρθία ο Αρης τον Βόλο (3-0)

Αρης Βόλος Γκαρθία

Στην πέμπτη θέση οι κιτρινόμαυροι

Aνετη νίκη για τον Αρη απέναντι στον Βόλο εξασφάλισε με το χατ τρικ του ο Μάνου Γκαρθία, στον σημερινό αγώνα για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ο Ισπανός μέσος ήταν απολαυστικός στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Βόλο, οδηγώντας την ομάδα τον Αρη στη νίκη που την ανέβασε στην πέμπτη θέση της κατάταξης.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποιο τέρμα. Στο δεύτερο μέρος, με το… καλημέρα, ο Μαντσίνι και Μάνου Γκαρθία έφυγαν από δεξιά στην αντεπίθεση, με τον Ισπανό μέσο να πλασάρει ψηλά στην κλειστή γωνία του Κλέιμαν, ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Πανηγύρισε το γκολ κρατώντας μια φανέλα με το όνομα του Αλκιβιάδη Καμπανού και το νούμερο 19.

Εχοντας αποκτήσει ψυχολογία, ο Μάνου Γκαρθία στο 59’ έδωσε εξαιρετική μπαλιά στον Γκρέι αλλά ο Τζαμαϊκανός αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Ενα λεπτό αργότερα (60′) ο Ισπανός αποφάσισε να τελειώσει μόνος του τη φάση αφήνοντας «άγαλμα» τον Κλέιμαν καθώς ο τερματοφύλακας του Βόλου δεν περίμενε την εκτέλεση του Ισπανού και κυρίως στη γωνία που την έστειλε (2-0).

Στο 66’ ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Γκρέι από τον Εσκοβάλ σε μία φάση όπου στο ξεκίνημα η μπάλα χτύπησε στο χέρι του αμυντικού του Βόλου, στη συνέχεια σ’ αυτό του Γκρέι για να ακολουθήσει η ανατροπή του τελευταίου. Ο Κατοίκος υπέδειξε επιθετικό φάουλ και συμφώνησε μαζί του ο Γκάμαρης στο VAR.

Ο Μάνου Γκαρθία δεν είχε πει όμως την τελευταία του κουβέντα. Στο 73′ με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε χατ τρικ, γράφοντας το τελικό 3-0.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κάτοικος (Αθηνών)

Κίτρινες: Ντέλετιτς, Γκάτζι.

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά (22′ Οντουμπάτζο), Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα (69′ Ετέμπο), Ντουκουρέ, Μαντσίνι (81′ Μαζικού), Ματέο Γκαρσία (81′ Ροντρίγκεζ), Μάνου Γκαρθία, Γκρέι (80′ Ιτούρμπε).

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Αλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα (68′ Σι), Μεταξάς (56′ Γκάτζι), Μπαριέντος, Μεθκίδα (68′ Πιρές), Τσιρίνος, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (84′ Κούτσιας).

Πηγή φωτογραφίας: Eurokinissi