«Λύγισε» στην παράταση ο ΠΑΟΚ (U17) σε έναν συγκλονιστικό τελικό στον Βόλο

ΠΑΟΚ Ολυμπιακός U17 τελικός Βόλος

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός

Σε έναν ιδιαίτερα ενδιαφέρον τελικό στο Βόλο με εννιά γκολ και συνεχείς ανατροπές, ο ΠΑΟΚ τελικά δεν κατάφερε και έχασε από τον Ολυμπιακό στην παράταση με 5-4, καθώς και την ευκαιρία για την κατάκτηση του τίτλου στο πρωτάθλημα U17.

Οι “ερυθρόλευκοι” έτσι, αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας στους Εφηβους ενώ ο κόσμος ευχαριστήθηκε από το πλούσιο θέαμα που παρακολούθησε.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους,  μετά από ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, ο Κεσίδης έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τέρματά του στο 52′ της αναμέτρησης μετά από κόρνερ από τα δεξιά και κεφαλιά του Καλαϊτζίδη στο δεξί γαμά.

Ο Ολυμπιακός όμως παρά το 2-0 εις βάρος του δεν το έβαλε κάτω και σε αυτό έπαιξε ρόλο η γρήγορη μείωση του σκορ στο 61′ από τον Κωστούλα. Ο σέντεφ φορ των “ερυθρόλευκων” με κεφαλιά ψαράκι νίκησε τον Κατσαρό και έγραψε το 2-1.

Ο Λίγδας που είχε κάνει το fair play της σεζόν στο ματς με τον Άρη πέρασε σαν αλλαγή στο παιχνίδι και ήταν αυτός που με ένα δικό του γκολ στο 81′, με εκτέλεση φάουλ, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (2-2).

Στο πρώτο λεπτό της παράτασης ο Λίγδας και πάλι ήταν ο παίκτης που έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με σουτ μέσα από την περιοχή. Ο ΠΑΟΚ όμως είχε και αυτός την απάντηση στο 103′ με κεφαλιά του Τσομπάνη να γράφει το 3-3.

Ο Κωστούλας στο 106′ με ένα πανέμορφο σουτ με τη μπάλα να σκάει αρχικά στο έδαφος έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κατσαρού και έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 4-3.

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 110′ όταν με διαγώνιο σουτ του Λιατσισκούρα μέσα από την περιοχή.

Ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε μέχρι τέλους να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ο Τσομπάνης με διαγώνιο σουτ ήταν αυτός που στο 119′ διαμόρφωσε το 5-4 το οποίο εν τέλει ήταν και το τελικό σκορ ενός αγώνα-διαφήμιση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κουράκλης, Σουλανιάκου, Αλαφάκης, Δάμα, Παναγάκος (46′ Πλιώνης), Μουζακίτης (10′ Φίλης), Τουφάκης (76′ Λίγδας), Λιατσικούρας (111′ Πλις), Κωστούλας, Δαρβίρας (53′ Σουφίκας), Πνευμονίδης (111′ Καρκατσάλης).

ΠΑΟΚ: Κατσαρός, Κούπενος (80′ Αβράμπος), Πολυκράτης, Πανικίδης, Κοσίδης, Σνάουτσερ, Κεσίδης (72′ Τσομπάνης), Καλαϊτζίδης, Χατσίδης (114′ Βρύζας), Παπαγεωργίου, Ντούνγκα (88′ Μύθου).

Πηγή φωτό: Eurokinissi