“Λύγισε” στον Πειραιά ο ΠΑΟΚ- Ηττήθηκε με 2-0

ΠΑΟΚ Ολυμπιακός

Στοπ στο σερί των τριών συνεχόμενων Κυπέλλων

Μετά από τρεις διαδοχικές χρονιές που κατακτούσε το Κύπελλο Ελλάδος, ο ΠΑΟΚ φέτος δε θα μπορέσει να διεκδικήσει τον τίτλο.

Παρότι εμφανίστηκε πολύ καλύτερος, ο ΠΑΟΚ έχασε με 2-0 από τον Ολυμπιακό στον Πειραιά.

Με σοβαρότητα στο πρώτο μέρος, με μεγάλες φάσεις στο δεύτερο, κι ενώ αναζητούσε ένα τουλάχιστον τέρμα, ο “Δικέφαλος” δεν τα κατάφερε κι έμεινε εκτός τελικού.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Με σωστό στήσιμο και με παίκτες που ήξεραν το ρόλο τους, μπλόκαραν υποδειγματικά του γηπεδούχους, ελέγχοντας πλήρως την αναμέτρηση.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά προσπαθώντας να απειλήσει και τελικά κατάφερε στο 65΄ να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Μασούρα.

Από το σημείο εκείνο η ομάδα του Φερέιρα βγήκε μπροστά, πίεσε προσπαθώντας να φτάσει στο γκολ. Εφτασε πολύ κοντά στο 83΄ σε κεφαλιά του Βαρέλα που απέκρουσε ο Σα ενστικτωδώς. Δύο λεπτά μετά ήρθε το 2-0 με τον Καμαρά σε μια φάση που ο πάγκος του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα πως ο Φορτούνης, που έκλεψε την μπάλα και έκανε την τελική πάσα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο χωρίς άδεια.

Στα λεπτά που απέμεναν ο “Δικέφαλος” είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες αλλά δεν κατόρθωσε να σκοράρει, ενώ στο 93΄ αποβλήθηκε ο Ελ Καντουρί.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης (41΄ Φορτούνης, 88΄ Χασάν), Καμαρά, Μασούρας (80΄ Καφού), Ελ Αραμπί, Λοβέρα (46΄ Ραντζέλοβιτς).

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (73΄ Στοχ), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (73΄ Μπίσεσβαρ), Μαουρίτσιο, Ελ Καντουρί, Λημνιός (63΄ Ροδρίγο), Άκπομ (63΄ Σφιντέρσκι), Τζόλης (63΄ Λάμπρου).