Με δύο νίκες πέρασε ο Αρης – Κέρδισε και πάλι την Γκόμελ (2-1)

Αρης Γκόμελ

Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ

Αποστολή εξετελέσθη. Ο Αρης κέρδισε για δεύτερη φορά την Γκόμελ με σκορ 2-1 και προκρίθηκε στην 3η φάση του Conference League και θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η ομάδα του Μπούργος είχε καλή παρουσία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά η ολιγωρία που έδειξε για μερικά λεπτά στο δεύτερο μέρος του στοίχισε με το γκολ που δέχθηκε. Ομως, ο Γκρέι ήρθε στις καθυστερήσεις για να δώσει τη νίκη.

Ο Αρης κυριάρχησε από την αρχή του αγώνα και δημιούργησε αρκετές φάσεις στην εστία των Λευκορώσων. Τελικά ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 45΄ με τον Γκρέι να δέχεται την πάσα του Μαντσίνι και να τελειώνει όμορφα για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι. Αρχικά ο Αρης στο 61΄ με τον Γκρέι και στο 75΄ οι Λευκορώσοι με τον Σέτσκο. Η Γκόμελ ισοφάρισε στο 82΄ με πέναλτι του Γκογκολασβίλι. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκρέι σημείωσε το νικητήριο τέρμα για τον Αρη που με συνολικό σκορ 7-2 πέρασε στην επόμενη φάση.

Γκόμελ (Νεβίνσκι): Κόβαλεφ, Κουχίνσκι, Αφί, Σοκόλ, Παντία, Μπάχα, Κοστρόφ (71΄ Καζούτσκι), Σέντκο, Ανούφριεφ, Αντεόλα, Μάκας.

Αρης (Μπούργος): Κουέστα, Eμπακατά (46΄ Οντουμπάγιο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (46΄ Πίρσμαν), Καμάτσο (82΄ Ιτούρμπε), Ντιόπ (23΄ Νταμπό), Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Πάλμα (82΄ Χατζηιωάννου), Γκρέι.