Ο ΠΑΟΚ πήρε τον πόντο από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (1-1)

ΑΕΚ ΠΑΟΚ

Με σκόρερ και πάλι τον Κούρτιτς

Με τον Κούρτιτς να σκοράρει σε ένα ακόμη παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, σε εξ αναβολής αγώνα για την 17η αγωνιστική της Super League.

Ολα έγιναν στο πρώτο μέρος όταν σημειώθηκαν τα δύο τέρματα, υπήρχαν ευκαιρίες ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Από πολύ νωρίς οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση για να παίξουν ποδόσφαιρο, με τον Δικέφαλο της Θεσσαλονίκης να πατάει καλύτερα και να χάνει καλύτερες ευκαιρίες. Ομως, στο 19΄ αποβλήθηκε με  απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τσιγγάρας για επικίνδυνο μαρκάρισμα. Μάλιστα, στο 28΄ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Λιβάι Γκαρσία. Οκτώ λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς.

Αν και με παίκτη περισσότερο, οι γηπεδούχοι δε φάνηκαν να μπορούν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον ΠΑΟΚ που πήγε πιο συντηρητικά στο δεύτερο μέρος και πήρε αρκετά εύκολα τον πόντο της ισοπαλίας. Ετσι, η μεταξύ τους διαφορά παρέμεινε στους επτά πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο +15 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα (74΄ Μισελέν), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (56΄ Σάκχοφ), Γκαρσία (56΄ Αμπραμπατ), Μάνταλος (82΄ Μάνταλος), Τσούμπερ (74΄ Τάνκοβιτς), Αραούχο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης (85΄ Σάστρε), Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (85΄ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας, Κούρτιτς (74΄ Σβαμπ), Ζαμπά (85΄ Μουργκ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (66΄ Ελ Καντουρί), Άκπομ