Ολυμπιακός-Αρης: Ισοφάρισε αλλά κατέρρευσε στο Φάληρο (4-1)

Την ήττα με 4-1 γνώρισε ο Αρης από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο για την εμβόλιμη 6η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Ακη Μάντζιου μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος, μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη, ισοφάρισε, είχε δοκάρι, αλλά η συνέχεια άνηκε στους “ερυθρόλευκους” που πήραν το τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν πιο δυνατό ξεκίνημα με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προσέχει περισσότερο τα μετόπισθεν. Η πίεση του Ολυμπιακού απέφερε καρπούς στο 21΄ όταν ο Μασούρας έκανε την μπαλιά με αποδέκτη τον Φορτούνη, αλλά ο Μπράμπετς στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα άθελά του την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Μετά το 30΄ ο Αρης ανέβασε τις γραμμές και έδειξε πιο επιθετικό πρόσωπο. Στο 41΄ απείλησε με τον Μενέντες, αλλά το σουτ κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Ολυμπιακός Αρης

Το δεύτερο μέρος άρχισε ονειρικά για τον Αρη. Ο Πάρδο, που μπήκε αλλαγή στο ξεκίνημα του ημιχρόνου, με τρομερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1-. Μάλιστα, οι “κίτρινοι” άγγιξαν την ανατροπή έξι λεπτά μετά, όταν το σου του Νταρίντα από το ύψος της μεγάλης περιοχής βρήκε τη ρίζα της αριστερής δοκού του Πασχαλάκη. Τα πράγματα άλλαξαν στη συνέχεια. Στο 62΄ ο Ολυμπιακός ξαναπήρε προβάδισμα με κεφαλιά του Ελ Κααμπί  και στο 70΄ σημειώθηκε το 3-1 και πάλι με τον Ελ Κααμπί με δύσκολο πλασέ. Στο 83΄ ήρθε και το τελικό 4-1 με σκόρερ τον Γιόβετιτς. Στο 89΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ζαμόρα, αλλά ο Κουέστα απομάκρυνε το σουτ του Φορτούνη.

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος (78΄ Ντόη), Φρέιρε, Κίνι (74΄ Ορτέγκα), Καμαρά, Έσε, Μασούρας (55΄ Ποντένσε), Φορτούνης, Σολμπάκεν (55΄ Μπίελ), Ελ Κααμπί (78΄ Γιόβετιτς).

Αρης (Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς (37΄ Βέλεθ), Ματαρίτα, Βερστράτε (86΄ Ζουλ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (71΄ Ζαμόρα), Οντουμπάτζο (46΄ Πάρδο), Μενέντες (71΄ Κάρλσον), Μορόν.

Φωτογραφίες: Eurokinissi