Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 1-3: Mεγάλο διπλό για τον “Δικέφαλο” με ανατροπή (ΒΙΝΤΕΟ)

ΠΑΟΚ Παναιτωλικός

Επέστρεψε στις επιτυχίες η ομάδα της Θεσσαλονίκης

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-1 τον Παναιτωλικό για την 24η αγωνιστική της Super League.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΠΑΟΚ πέτυχε τρία τέρματα Σέστρα, Ζίβκοβιτς και Κωνσταντέλια και επέστρεψε στις επιτυχίες.

Ο “Δικέφαλος” που εκτός από τα τρία γκολ είχε και δύο δοκάρια κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να μειώσει ξανά στον έναν βαθμό τη διαφορά από την ΑΕΚ. Από την άλλη η ομάδα του Αγρινίου έκανε μια μεγάλη προσπάθεια για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, έπαιξε ανοιχτά, είχε τις ευκαιρίες της και σίγουρα μόνο ικανοποιημένος μπορεί να είναι ο Γιάννης Πετράκης.

Βρέθηκε πίσω από νωρίς

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με τον Χατζηθεοδωρίδη στο 5΄. Ο μέσος του Παναιτωλικού υποδέχτηκε τη μπάλα εκτός περιοχής, έκανε ένα σουτ, η μπάλα πήρε απίστευτη τροχιά και κατέληξε στο αριστερό γάμα της εστίας του Ζίβκοβιτς για το 1-0 της ομάδας του Γιάννη Πετράκη.

Στο 38΄ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, καθώς η εκτέλεση φάουλ του Μουργκ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Τσάβες.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ είχε και νέο δοκάρι. Ο Κωνσταντέλιας πήρε τη μπάλα στα αριστερά, έκανε την κίνηση και το σουτ με τη μπάλα να σταματάει και πάλι στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 60′ ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Κωνσταντέλια μετά από σέντρα του Ντεσπόντοφ από τα δεξιά. Μετά από αρκετή ώρα που έγινε έλεγχος της φάσης εν τέλει αποδείχτηκε πως ο Ντεσπόντοφ ήταν σε θέση οφσάιντ μετά την πάσα του Σαμάτα και το γκολ που πέτυχε ο Κωνσταντέλιας ακυρώθηκε.

Ο ΠΑΟΚ θα ισοφαρίσει τελικά στο 72. Ο Κωνσταντέλιας έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε μια περιστροφή γύρω από τον εαυτό του, έδωσε στον Σάστρε που έκανε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στον Τορεχόν, άλλαξε λίγο πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Ενα λεπτό αργότερα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε την ολική ανατροπή με τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος εξτρέμ έγινε αποδέκτης της μπάλας εκτός περιοχής, επιχείρησε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και εν συνεχεία στην εστία του Παναιτωλικού για το 1-2.

Στο 90′ ο Ζίβκοβιτς μέσα στην περιοχή έδωσε στον Κωνσταντέλια, αυτός έκανε το διαγώνιο πλασέ, και νίκησε τον Τσάβες για το 1-3 του ΠΑΟΚ.

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Μλάντεν, Χουάνπι, Χατζηθεοδωρίδης (68′ Φρ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Σενγκέλια (68′ Ντίας), Τσιγγάρας (81′ Πέρες), Ζοάο Πέδρο (81′ Λομονάκο), Μαλής, Στάγιτς, Λιάβας (81′ Μαυρίας).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (73′ Ότο), Μάρκος Αντόνιο (63′ Οζντόεφ), Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (81′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Μουργκ (63′ Α. Ζίβκοβιτς), Τζίμας (46′ Σαμάτα).

Πηγή φωτογραφίας: Eurokinissi