Παναθηναϊκός – Μακάμπι Χάιφα 1-2: Αποκλεισμός σοκ από την Ευρώπη για τους “πράσινους”

Παναθηναϊκός Μακάμπι Χάιφα

Κατώτεροι των περιστάσεων οι “πράσινοι”

O Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Μακάμπι Χάιφα στην Λεωφόρο και αποκλείστηκε από την Ευρώπη.

Οι “πράσινοι” αν και έπαιζαν για δύο αποτελέσματα τελικά έχασαν με αποτέλεσμα να… αποχαιρετήσουν τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις,

Η Μακάμπι Χάιφα πήρε την πρόκριση στο Conference League καθώς τερμάτισε τρίτη ενώ άφησε τους πράσινους στην τέταρτη θέση.

Το τριφύλλι εμφανίστηκε κατώτερο των περιστάσεων, ιδίως στο πρώτο 45λεπτο, και παρά την προσπάθεια που έκανε στο δεύτερο μέρος καθώς έκλεισε τη Μακάμπι στα καρέ της δέχτηκε ένα ακόμη τέρμα με τους Ισραηλινούς να είναι μπροστά στο σκορ με 2-0.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Παναθηναϊκός συνέχισε να προσπαθεί, βρήκε τη μείωση του σκορ με κεφαλιά του Ιωαννίδη, αλλά παρά την πίεση που άσκησε στα καρέ των Ισραηλινών μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης δεν κατάφερε να πετύχει ένα γκολ ακόμη που θα του έδινε την πρόκριση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ, Αράο, Βιλένα, Μπερνάρ, Παλάσιος, Αϊτόρ (89′ Σπόραρ), Ιωαννίδης.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ: Κεούφ, Σούντγκρεν (46′ Φέινγκολντ), Γκέρσον, Σεκ, Κορνού, Σερί, Σόου, Μουχαμάντ (32′ Ζαμπέρ), Χατζάτζ, Πιερό, Νταβίντ (67′ Ρεφαέλοβ).

Πηγή φωτογραφίας: Eurokinissi