ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-1: Παρέμεινε στην κορυφή με σκόρερ τον Κεντζιόρα στο 89′

ΠΑΟΚ ΑΕΚ

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Ντεσπόντοφ στο 81′

Ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος (1-1) με την ΑΕΚ στο γήπεδο της για την 22η αγωνιστική της Super League.

O ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο Κεντζιόρα λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης ισοφάρισε σε 1-1 και χάρισε τον πολύτιμό βαθμό στην ομάδα του.

Έτσι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 51 βαθμούς. Ο Παναθηναϊκός είναι δεύτερος με 50 και ακολουθεί η ΑΕΚ με 49.

ΠΑΟΚ ΑΕΚ

Ισοφάρισε στο τέλος

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 47′. Ο Γκαρσία έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ μετά από τρομερή μπαλιά του Πινέδα, ο φορ της Ένωσης έκανε το γύρισμα στον Ελίασον και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 83΄ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ωραία ενέργεια από τον Ντεσπόντοφ που έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή. Ο Βούλγαρος έκανε το σουτ και η μπάλα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς. Μάλιστα ο Αυστριακός απέφυγε την μπάλα με ωραίο ελιγμό για να μην χτυπήσει πάνω του και μπει στα δίχτυα.

Στο 89′ ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-1. Εκτέλεση φάουλ του Τάισον, ο Κετζιόρα πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΠΑΟΚ ΑΕΚ

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (76′ Γιόνι), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (76′ Σβαμπ), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (72′ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (59′ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Σαμάτα (76′ Τόμας).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα (82′ Λιούμπιτσιτς), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον (73′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (82′ Ζίνι), Τσούμπερ (82′ Αραούχο), Γκαρσία (73′ Πόνσε).

Πηγή φωτογραφίας: Eurokinissi