Πήρε προβάδισμα ο Αρης, κέρδισε 1-0 την Ντιναμό Κιέβου (ΦΩΤΟ)

Αρης Ντιναμό Κιέβου

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Conference League

Το πρώτο και σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Conference League έκανε απόψε ο Αρης.

Η ομάδα τη Θεσσαλονίκης επικράτησε της Ντιναμό Κιέβου με 1-0 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάλμα στο δεύτερο μέρος ενώ συνολικά είχε καλύτερη παρουσία από τον αντίπαλο. Το παιχνίδι διεξήχθη στη βαριά σκιά που άφησε η δολοφονία του 29χρονου Μιχάλη στην Αθήνα.

Ο Αρης είχε τη σαφή υπεροχή στο πρώτο μέρος, κάνοντας ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα. Μόλις στο 4΄ είχε την πρώτη μεγάλη του ευκαιρία σε σουτ του Μοντόγια ενώ στο 12΄ έχασε διπλή ευκαιρία με Φεράρι και Ζουλς. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 24΄ απώλεσε άλλη μια ευκαιρία σε δυνατό σουτ του Κάρλσον που κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στα τελευταία λεπτά η Ντιναμό επιχείρησε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της και ο ρυθμός έπεσε.

Και στο δεύτερο μέρος, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυνατά στο χορτάρι, ωστόσο απέναντί τους βρήκαν μια Ντιναμό που πρόσεχε περισσότερα την άμυνα. Στο 65΄ ο Αρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ σε κεφαλιά του Νταρίντα που ο Μπούστσαν έβγαλε σε κόρνερ. Τρία λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Σιρότα. Ο Λουίς Πάλμα δε λάθεψε και άνοιξε το σκορ. Μάλιστα, οι παίκτες του Αρη σήκωσαν μια φανέλα με το νούμερο 29 στη μνήμη του αδικοχαμένοι οπαδού Μιχάλη. Μέχρι το τέλος του παιχνιδιύ, οι Ουκρανοί προσπάθησαν να απειλήσουν ωστόσο η άμυνα του Αρη άντεξε και σε μια εβδομάδα καλείται να υπερασπιστεί την αποψινή νίκη.

* Πολλά ήταν τα πανό που ανήρτησαν οι φίκοι ου Αρη για τη δολοφονία του 29χρονου Μιχάλη έξω από την Opap Arena από Κροάτες χούλιγκανς.

Αρης: Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Τζούρασεκ (56΄ Ρουπ), Νταρίντα (82΄ Πάβισιτς), Ζουλς, Κάρλσον (56΄ Μενέντες), Μορόν, Λουίς Πάλμα (77΄ Ματαρίτα).

Ντιναμό Κιέβου: Μπούστσαν, Τίμτσιουκ, Ποπόφ, Σιρότα, Ντούμπιντσακ, Σίντορτσουκ (81΄ Μπράζκο), Σαπαρένκο (81΄ Σεμπέλεφ), Γιαρμολένκο, Μπουγιάλσκι, Καμπάιεφ (81΄ Κολόσιφ), Μπενίτο.

Φωτογραφίες: Eurokinissi