Premier League: Ακάθεκτη με Τσιμίκα η Λίβερπουλ, “στραβοπάτησε” η Σίτι

Η Λίβερπουλ με τον Κώστα Τσιμίκα στη σύνθεση της δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ όσο δείχνει το τελικό 3-0 για να κάμψει την αντίσταση της Κρίσταλ Πάλας και παρέμεινε στην κορυφή της Premier League έπειτα από πέντε αγωνιστικές.

Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε βασικός και ήταν από τους καλύτερους της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, που πήρε τη νίκη με τα γκολ των Μανέ (43′), Σαλάχ (78′) και Κεϊτά (90′).

Αντιθέτως, η Μάντσεστερ Σίτι δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της τη μαχητική Σαουθάμπτον (0-0). Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα είχε τον έλεγχο του αγώνα, πίεσε, έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς. Την ίδια ώρα, η Αρσεναλ έβγαλε αντίδραση και πέρασε από την έδρα της Μπέρνλι με 1-0 χαρίζοντας πίστωση χρόνου στον Μίκελ Αρτέτα, ενώ η Γουότφορντ πήρε τους τρεις βαθμούς στην έδρα της Νόριτς με 3-1. Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε ο Χρήστος Τζιόλης, που μπήκε ως αλλαγή στο 70ο λεπτό, ενώ ο Δημήτρης Γιαννούλης ήταν στον πάγκο.

Νωρίτερα, η Μπρέντφορντ έδειξε και πως έχει τις δυνατότητες να είναι ανταγωνιστική στην επιστροφή της στην Premier League. Νίκησε στο «Μολινό» τη Γουλβς με 2-0, μολονότι αγωνίστηκε από το 64ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπαπτίστ. Η ομάδα του Τόμας Φρανκ πήρε τη μεγάλη νίκη με τα γκολ των Τόνεϊ (28′ πεν.) και Μπεουμό (34′).