Ψυχρολουσία στην Τούμπα για τον ΠΑΟΚ – Εχασε στο ντέρμπι από την ΑΕΚ (0-1)

Eurokinissi ΠΑΟΚ ΑΕΚ play off Τούμπα φάση

Την ευκαιρία να πλησιάσει στην κορυφή απώλεσε η ομάδα της Θεσσαλονίκης

Σημαντικό βήμα προς τα… πίσω έκανε ο ΠΑΟΚ, που γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ με 0-1 για τη 2η αγωνιστική των Playoffs της Super League.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση, φάσεις και ακυρωθέντα τέρματα, ο Δικέφαλος του Βορρά δεν κατόρθωσε να εκμεταλλευτεί την γκέλα του Παναθηναϊκού και παρέμεινε έξι βαθμούς μακριά από την κορυφή, όπου πλέον βρίσκεται και η ΑΕΚ

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποιο τέρμα. Υπήρχαν κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο 7’ ακυρώθηκε γκολ του Αμραμπατ για την ΑΕΚ. Ο παίκτης ήταν οφσάιντ. Υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους. Αυτό επηρέασε και την εξέλιξη του πρώτου 45λεπτου, που χαρακτηρίστηκε από ένταση και νεύρα.

Στο δεύτερο μέρος, και συγκεκριμένα στο 65’ ο ΠΑΟΚ έχασε τη μεγαλύτερή του ευκαιρία, με την εμπνευσμένη πάσα του Κωνσταντέλια, στον Ολιβέιρα, ο οποίος απέφυγε το μαρκάρισμα του Τζαβέλλα και από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα προς την εστία. Ο Αθανασιάδης λίγο έλειψε να σπρώξει την μπάλα με το χέρι του στην εστία, όμως σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 73′ οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μία καλή στιγμή, όταν ο Ζίβκοβιτς βρήκε τον Σάστρε μέσα στην περιοχή και αυτός παρότι ήταν σε πλάγια θέση έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 76′ ο Τζαβέλλας, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ελίασον, σκόραρε για την ΑΕΚ, αλλά ακυρώθηκε από τον βοηθό για οφσάιντ με το VAR να επιβεβαιώνει την απόφασή του.

Το σκορ άνοιξε στο 80′, όταν μετά από κακό άδειασμα της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Αραούχο πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Στα τελευταία λεπτά ο Δικέφαλος του Βορρά πίεσε πολύ, έχασε ευκαιρίες ωστόσο δεν κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση.

ΠΑΟΚ (Κριστιάνο Μπάτσι): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (46′ Ντάντας), Αουγκούστο (85′ Φιλίπε Σοάρες), Νάρεϊ (61′ Τάισον), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (72′ Ελ Καντουρί), Ολιβέιρα (72′ Τόμας).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (83′ Ρότα), Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόσον (46′ Λιβάι), Πινέδα (71′ Μάνταλος), Αραούχο (83′ Τσούμπερ), Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ (63′ Ελίασον).

Ο ΠΑΟΚ την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, ενώ η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό.

Κυπελλούχος βόλει ΠΑΟΚ Τούμπα στο ματς με ΑΕΚ

Στην ανάπαυλα του πρώτο ημιχρόνου, η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ έκανε το γύρο του θριάμβου, μετά την χθεσινή κατάκτηση του 4ου συνεχόμενου Κυπέλλου Ελλάδας και αποθεώθηκε από την κατάμεστη Τούμπα.