Super League: “Γκέλα” του Αρη στην πρεμιέρα με τον ΟΦΗ στην Κρήτη (3-2)

Αρης

Με το… αριστερό οι Θεσσαλονικείς

Ο Αρης γνώρισε την ήττα από τον ΟΦΗ στην Κρήτη με 3-2 για την 1η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, όμως δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις.

Ετσι, ο Αρης μετά τον πρόωρο αποκλεισμό στην Ευρώπη ξεκίνησε και με το… αριστερό το πρωτάθλημα.

“Πληγώθηκε” στις καθυστερήσεις

Ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 17΄. Ο Μανδάς γέμισε προς τον Ντίκο, ο οποίος ντρίμπλαρε δύο φορές τον Φαμπιάνο μέσα στην περιοχή και πλάσαρε με το δεξί για το 1-0.

Στο 37΄οι Κρητικοί διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Τοράλ διεκδίκησε την μπάλα, άφησε στον Τοράρισνον μέσα στην περιοχή. Εκείνος σύγκλινε, πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στον Φαμπιάνο και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Αρης μείωσε στο σκορ στο 41΄. Ο Μοντόγια από τα δεξιά στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στον Μορόν, ο οποίος ντρίμπλαρε ωραία τον Μανδά και σκόραρε από κοντά.

Οι φιλοξενούμενοι έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με τον Φαμπιάνο μετά από εκτέλεση φάουλ στο 64΄. Ωστόσο ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του. Γίνεται έλεγχος από το VAR.

Ο Φαμπιάνο είναι σε κανονική θέση σύμφωνα με το VAR και έτσι ο Αρης επέστρεψε και έκανε το 2-2.

Ο ΟΦΗ έκανε το 3-2 στις καθυστερήσεις σε ένα τρομερό παιχνίδι. Έπειτα από γύρισμα του Μοσκέρα από τα αριστερά, ο Νέιρα έκανε το πλασέ, ο Χουτεσιώτης βρήκε την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Θοράρινσον (83’ Αμπάντα), Βούρος, Καρώ (76’ Πασαλίδης), Λαμπρόπουλος, Μεγιάδο, Γκαγέγκος, Μπάκιτς (83’ Νέιρα), Τοράλ (61’ Μόσκερα), Ντικό (76’ Φελίπε).

Αρης (Απόστολος Τερζής): Χουτεσιώτης, Φερράρι, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Εμβοντό (46’ Ντουκουρέ), Ρουπ (80’ Τζούρασεκ), Νταρίντα (90’+3’ Χριστοδουλόπουλος), Πάλμα, Κάρλσον (80’ Ζαμόρα), Μορόν.

Πηγή φωτογραφίας: Eurokinissi