Super League: Μόνος πρώτος ο ΠΑΟΚ μετά το “στραπάτσο” του Παναθηναϊκού στο Περιστέρι

ΠΑΟΚ

Οι “πράσινοι” έχασαν με 3-2 από τον Ατρόμητο

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι για την 14η αγωνιστική της Super League.

Ετσι, ο ΠΑΟΚ που κέρδισε νωρίτερα με 4-1 τον Αστέρα στην Τρίπολη φιγουράρει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά και την ολοκλήρωση των αγώνων της Κυριακής.

O ΠΑΟΚ που μετρά οκτώ συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις έχει 32 βαθμούς με τους “πράσινους” να έχουν έναν λιγότερο. Ωστόσο η ΑΕΚ που είναι τρίτη με 30 αγωνίζεται εκτός έδρας αύριο (18/12) με τον Παναιτωλικό.

Πλήρωσε τα λάθη του ο Παναθηναϊκός

Mετά τον αποκλεισμό του στην Ευρώπη, ο Παναθηναϊκός συνέχισε τα αρνητικά αποτελέσματα και στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Γνώρισε την ήττα από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι με 3-2 και υποχώρησε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τον ΠΑΟΚ.

Στο 34’ ο Παλάσιος στο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Τσιντώντα και το σουτ του Βιλένα, έσωσε στη γραμμή ο Κούντε. Αυτό που απέφυγε ο Ατρόμητος, το δέχτηκε τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Κεσχρίντα ανέτρεψε τον Παλάσιος στην περιοχή, ο Διαμαντόπουλος υπέδειξε το πέναλτι και ο Ιωαννίδης το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Ο Ατρόμητος δεν πανικοβλήθηκε και ισοφάρισε στο φινάλε του ημιχρόνου. Ο Κούντε εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ έξω από την περιοχή, ο Μπρινιόλι βγήκε στα τυφλά, οι αμυντικοί πάγωσαν και ο Έντερ με προβολή τους πρόλαβε και σκόραρε.

Ατρήμητος
Πηγή φωτογραφίας: Eurokinissi

Η ανατροπή έγινε στο 51’. Ο Ασεβέδο που είχε προωθηθεί σέντραρε από αριστερά, ο Βέργος κέρδισε τον Γεντβάι στον αέρα και πέτυχε το 2-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μαντσίνι πάσαρε στον κενό χώρο στον Παλάσιος, όμως η σέντρα ήταν λίγο πιο δυνατή και ο Τούκου αστόχησε.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παραπατάει στην άμυνα και το πλήρωσε στο 64’. Ο Έντερ πάσαρε στον κενό χώρο, ο Ρομπάιγ βγήκε απέναντι από τον Μπρινιόλι που έβγαινε και δεν… έβγαινε και “κρέμασε” τον Ιταλό για το 3-1.

Οι «πράσινοι» έτρεχαν απεγνωσμένα να πιέσουν, έχασαν ευκαιρία με τον Μαντσίνι να σουτάρει εξ’ επαφής στο οριζόντιο δοκάρι και τελικά, μείωσαν με νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιωαννίδη στις καθυστερήσεις, για χέρι του Ντε Μποκ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώντας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Έντερ (94’ Ιμερέκοφ), Κούντε, Αγκιμπού (88’ Φριτζόνσον), Ρομπάιγ (88 Γιουμπιτάνα), Βαλένσια, Βέργος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (68’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γεντβάι (68’ Αράο), Χουάνκαρ (89’ Κλάινχαϊσλερ), Ρούμπεν, Βιλένα, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Παλάσιος (68’ Σπόραρ), Ιωαννίδης