Super League: Νικητής στο ντέρμπι με τον Αρη ο ανώτερος ΠΑΟΚ (1-0)

ΠΑΟΚ

Για την 16η αγωνιστική της Super League

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 1-0 τον Αρη στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στην Τούμπα για την 16η αγωνιστική της Super League.

Έτσι ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις επιτυχίες μετά και την ισοπαλία στον Ατρόμητο (1-1) και με τη νίκη αυτή βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 32 βαθμούς μαζί με τον Ολυμπιακό.

Από την άλλη πλευρά ο Αρης που δεν απείλησε τον αντίπαλο του,  είναι έκτος στο πρωτάθλημα με 26 βαθμούς.

Ανώτερος ο ΠΑΟΚ

Στο 22΄ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση, ο Κουέστα μάντεψε σωστά, απέκρουσε και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Έπειτα η άμυνα του Άρη έδιωξε κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά στο σκορ! Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και από την κορυφή της μικρής περιοχής ο Ίνγκασον με ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Σβαμπ, Νάρεϊ (76′ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας (82′ Σοάρες), Ζίβκοβιτς (87′ Μούργκ), Ολιβέιρα (77′ Μπράντον).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο, Ετέμπο, Νταρίντα (79′ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (63′ Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι, Γκρέι.

Πηγή φωτογραφίας: Βασίλης Βερβερίδης – MOTIONTEAM