Super League: Πρώτος τερμάτισε ο ΠΑΟΚ με διπλό στη Λαμία – Ισόπαλος ο Αρης με την ΑΕΚ με πέναλτι στο 97΄

Λαμία ΠΑΟΚ

Λυτρώθηκε στο φινάλε ο “Δικέφαλος”

Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αρης ισοφάρισε την ΑΕΚ με 3-3 και το αποτέλεσμα έβγαλε νικητή τον… ΠΑΟΚ, που κέρδισε στη Λαμία και τερμάτισε πρώτος στην κανονική διάρκεια της Super League που ολοκληρώθηκε σήμερα.

Ο ΠΑΟΚ με δύο γκολ των Τάισον και Μπάμπα στο δεύτερο μέρος του αγώνα με τη Λαμία πήρε το διπλό με 2-0 και συνέχισε το σερί της εκτός έδρας.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία στον αγώνα, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασε μία ανάσα από το 0-1 στο 12ο λεπτό του αγώνα.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλαμ ο Σαμάτα έδωσε στον Τάισον, εκείνος μοίρασε στον Μεϊτέ, ο οποίος από την μικρή περιοχή έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει για λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοσέλεφ.

Η Λαμία απείλησε για πρώτη φορά στο ματς στο 17′, με τον Κοτάρσκι να αποκρούει το σουτ του έξω από την περιοχή και να παραχωρεί κόρνερ.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν με το σουτ του Κωνσταντέλια στο 22′ κι έχασαν πολύ καλή ευκαιρία με τον Σαμάτα στο 25′. Μετά από πολύ καλή συνεργασία Κωνσταντέλια – Μπάμπα, ο Γκανέζος έκανε τη σέντρα, βρήκε τον Σαμάτα προ κενής εστίας, οπ οποίος όμως, δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε το ίδιο δυναμικά και στο 52′ πλησίασε στο γκολ με τον Μεϊτέ, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε την κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να βάζει το σώμα του και να διώχνει δύσκολα με το αριστερό του χέρι.

Το γκολ για τον Δικέφαλο ήρθε στο 72′ με εξαιρετικό σουτ του Τάισον. Ο Μεϊτέ μοίρασε αριστερά στον Βραζιλιάνο, εκείνος δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κοσέλεφ, ο οποίος έκανε μία επαφή, αλλά δεν ήταν αρκετή για να αποτρέψει την μπάλα να περάσει τη γραμμή.

Ο Μπάμπα σφράγισε τη νίκη του ΠΑΟΚ, την πάσα από τον Τόμας, γύρισε ωραία κι έγραψε το τελικό 0-2.

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Αμαράλ (81′ Κοντονίκος), Κορνέζος, Τζανετόπουλος (81′ Βασιλαντωνόπουλος), Παπαδόπουλος, Νούνιες, Στάνκο, Μαρτίνεθ (29′ Τζανδάρης), Τσιλούλης, Μάλτσι (60′ Τσούκαλος), Σλίβκα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο (75′ Βιεϊρίνια), Κεντζόρια, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεβ, Μεϊτέ, Α. Ζίβκοβιτς (75′ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Σαμάτα (36′ Τόμας).

Πήραν την ισοπαλία στο 97′ οι “κίτρινοι”

Ο Άρης αποδείχθηκε επτάψυχος απέναντι στην ΑΕΚ, καθώς πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90+6′, με την ΑΕΚ να τερματίζει δεύτερη στην κανονική διάρκεια.

Οι “κίτρινοι” έκαναν ανατροπή στην ανατροπή (3-2), αλλά ο Μορόν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90+6′ έφερε το ματς στα ίσια, κάνοντας το 3-3.

Η Ενωση σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη, όμως ο Άρης κατάφερε να φέρει προσωρινά τούμπα το ματς σε κρίσιμα κομμάτια του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 15ο λεπτό. Ο Άμραμπατ κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μοντόγια και ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, νικώντας τον Κουέστα. Ο Άρης απάντησε στην πρώτη του καλή στιγμή στο ματς με τον Γιάννη Φετφατζίδη. Ο Ανσαριφάρντ βρήκε τον Έλληνα μεσοεπιθετικό στην περιοχή, αυτός απέφυγε τον Στάνκοβιτς και από πλάγια θέση σκόραρε.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έφερε τούμπα το ματς στο 49ο λεπτό. Ο Μορόν τροφοδότησε τον Σαβέριο μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ και ο Στάνκοβιτς τον σταμάτησε στην πρώτη του προσπάθεια, αλλά όχι και στη δεύτερη.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση με τον Βίντα στο 55ο λεπτό. Μετά από μια ασθενή επέμβαση του Κουέστα σε σουτ του Γιόνσον, ο Κροάτης στόπερ με σουτ από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ολική ανατροπή για την Ένωση έγινε στο 67′. Ο Πόνσε με ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή μετά από γέμισμα του Ελίασον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 86ο λεπτό για μαρκάρισμα του Πινέδα στον Μορόν. Ο VAR κάλεσε τον Σιδηρόπουλο να δει τη φάση και ανακάλεσε την αρχική του απόφαση. Στις καθυστερήσεις όμως το πέναλτι που κέρδισε ο Άρης για χέρι του Βίντα μετά από κεφαλιά – απομάκρυνσης του Γιόνσον, δεν το πήρε πίσω ο Σιδηρόπουλος. Ο Μορόν ευστόχησε και έκανε το 3-3.

Ο Φετφατζίδης “απάντησε” λίγο πριν την εκπνοή

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει πιο δυνατά στο ματς στην προσπάθειά της να επιβληθεί του Άρη. Η Ένωση απείλησε πρώτη στο έξι με την κεφαλιά του Κάλενς από κοντά, την οποία εξουδετέρωσε ο Κουέστα. Στο 13′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το πέναλτι και ο Άμραμπατ ευστόχησε.

Οι Θεσσαλονικείς στην αρχή ήταν ακίνδυνοι επιθετικά. Η πρώτη τους απειλή ήταν στο 24′ όταν ο Ανσαριφάρντ μέσα από την περιοχή ταλαιπώρησε τον Βίντα, έκανε ένα επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα, αλλά η μπάλα κινήθηκε παράλληλα με την τελική γραμμή. Ο Ρότα στο 32′ ανάγκασε τον Κουέστα να επέμβει, ενώ είχε εξαιρετική αντίδραση και στο σουτ του Λιούμπιτσιτς στο 41′.

Ο Φετφατζίδης σκόραρε στο 43′, αλλά ήταν οφσάιντ. Ένα λεπτό μετά όμως έφυγε από κανονική θέση και με ωραία ενέργεια έφερε το ματς στα ίσια, λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Σκόραρε στις καθυστερήσεις ο Μορόν

Ο Άρης στην πρώτη του τελική στο δεύτερο μέρος βρήκε το γκολ με τον Κίκε Σαβέριο. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση καθώς ισοφάρισε με τον Βίντα στο 55ο λεπτό.

Η Ένωση πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν εκείνη που απείλησε περισσότερη για να πετύχει το τρίτο γκολ. Ο Λιούμπιτσιτς στο 57′ γύρισε ωραία το κορμί του μέσα από την περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 67′ βρήκε το γκολ με τον Πόνσε, μετά από ωραία σέντρα του Ελίασον.

Στο φινάλε ο Άρης πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λορέν Μορόν στο 90+6′.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Φαμπιάνο (46′ Ρόουζ), Σαβέριο, Μπράμπετς, Ανσαριφάρντ (46′ Μορόν), Φατόρε, Φετφατζίδης (68′ Ρουπ), Βερστράτε, Εμβοντό (68′ Βέλεθ), Μοντόγια, Παναγίδης (82′ Σουλεϊμάνοφ).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Γιόνσον, Μάνταλος (64′ Τσούμπερ), Λιούμπισιτς (63′ Πινέδα), Άμραμπατ (63′ Πισάρο), Πόνσε (72′ Αραούχο), Ελίασον (73′ Σιμάνσκι).

Πηγή φωτό: Eurokinissi