Super League: Στην Ευρώπη ο Αρης με επική ανατροπή – Ισόπαλος στον Πειραιά ο ΠΑΟΚ

Αρης Ατρόμητος

Στο Europa Conference League της επόμενης χρονιάς οι ομάδες της Θεσσαλονίκης

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Αρης αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0, κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την 9η αγωνιστική της Super League.

Με αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με τη νίκη του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο, ο Αρης εξασφαλίζει το τελευταίο εισιτήριο για το Europa Conference League και η ΑΕΚ δεν βγαίνει Ευρώπη.

Στο παιχνίδι του Πειραιά, ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό και εξασφάλισε και εξασφάλισε και μαθηματικά την έξοδο του στην Ευρώπη. Πλέον οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου στρέφουν την προσοχή τους στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας το ερχόμενο Σάββατο στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Εσπασαν…. καρδιές στο “Βικελίδης”

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο ματς με τον Άρη χάρη σε δύο γκολ του Λιβάι Γκαρσία στο 53′ και το 58′, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς είχαν την απάντηση χάρη σε τρία γκολ των Πάλμα (78′), Μαντσίνι (85′) και Ματέο Γκαρσία (90+3′) και πήρε αυτός τον βαθμό το ευρωπαϊκό εισιτήριο για το Conference League.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές δεν είχε πολλές φάσεις με τις δύο ομάδες να προσέχουν κυρίως τα μετόπισθεν. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ έγινε απειλητική σε ένα δίλεπτο σε τρεις περιπτώσεις. Η καλύτερη στιγμή της ήταν ένα πλασέ του Λιβάι Γκαρσία από πλεονεκτική θέση που πέρασε άουτ. Ο Κριχόβιακ είδε την κίνηση του Ρότα και τον τροφοδότησε στην περιοχή, αυτός έκανε το γύρισμα προς τον Λιβάι, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο αρης έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο πρώτος λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Ο Μαντσίνι έκανε ωραία ενέργεια και μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός έκανε το γύρισμα προς τον Ιτούρμπε στο δεύτερο δοκάρι και αυτός με έναν κεραυνό τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ στο 53′. Έπειτα από ένα γύρισμα από τα αριστερά ο Γκαρσία νίκησε τον προσωπικό αντίπαλο, σούταρε με το δεξί από διαγώνια δεξιά θέση και νίκησε τον Κουέστα. Μετά από πέντε λεπτά, ο ίδιος ποδοσφαιριστής χρίστηκε εκ νέου σκόρερ.

Ο Τσούμπερ γέμισε στον Λιβάι Γκαρσία από τα αριστερά στην περιοχή, αυτός αρχικά απείλησε με κεφαλιά, η οποία εξουδετερώθηκε από τον Κουέστα και στη συνέχεια πήρε το “ριμπάουντ” και έκανε το 2-0.

Ο Αρης πίεσε και προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι και πέτυχε μια επική ανατροπή. Στο 78′ ο Λουίς Πάλμα που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή μείωσε σε 2-1. Ο Πάλμα πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και την έστρωσε στο δεξί και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το χρυσό γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 85ο λεπτό. Αφού ο Στάνκοβιτς πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις για να κρατήσει το 2-1, δεν το έκανε στην τρίτη σημαντική τελική του Αρη. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Μαντσίνι από κοντά έκανε το 2-2 και έφερε τούμπα το ματς.

Μετά το 2-2 η Ένωση προσπάθησε να βρει το τρίτο γκολ, αφήνοντας κενούς χώρους πίσω, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Άρης, πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ. Ο Ματέο Γκαρσία τροφοδοτήθηκε όμορφα στην περιοχή. Αρχικά με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ωστόσο πήρε το ριμπάουντ και από κοντά εκτέλεσε τον Στάνκοβιτς, κάνοντας το 3-2 και στέλνοντας τον Άρη στην Ευρώπη.

ΑΡΗΣ (Χερμπάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σούντγκρεν (62’ Σάκιτς), Ματίγια, Ντουκουρέ, Μαντσίνι (87’ Μπρούνο Γκάμα), Ιτούρμπε (62’ Πάλμα), Μπερτόγλιο (62’ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά (94’ Δεληζήσης).

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (87’ Τάνκοβιτς), Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος (82’ Μοχαμάντι), Γκαρσία (87’ Αραούχο), Τσούμπερ (92’ Ανσαριφάρντ), Άμπραμπαντ

ΠΑΟΚ Ολυμπιακός

Μπήκε δυνατά ο ΠΑΟΚ

Το καταπληκτικό τάκλιν του Παπασταθόπουλου στον Τσόλακ έστειλε τη μπάλα στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος έκανε το γέμισμα και ο Σοάρες προ του Τζολάκη με κεφαλιά έκανε το 0-1 αιφνιδιάζοντας τον Ολυμπιακό στο 2′.
Η διπλή αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με το σουτ του Ροντρίγκες που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης και με την εκτέλεση φάουλ του Κούντε που απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση ο κίπερ του ΠΑΟΚ. Ο Μπαγκαλιάνης έδινε μονομαχίες με τον Τσόλακ, ο Κούντε έπαιρνε μπόλικες μπάλες και άλλαζε γήπεδο, ενώ στο 18′ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν ταχύτατα στην κόντρα και το σουτ του Ζίβκοβιτς έξω από την περιοχή πέρασε πάνω από το δοκάρι. Ήταν εντυπωσιακός ο τρόπος που πήρε τη μπάλα από τον Ζίβκοβιτς στο 20′ ο Κανέ, ενώ το ίδιο εξαιρετικό ήταν το μαρκάρισμα του Παπασταθόπουλου στον Τσόλακ (νωρίτερα στην ίδια φάση ο Μιτρίτσα απέφυγε τον Ρέαμπτσιουκ).

Η πρώτη καλή φάση του Ολυμπιακού καταγράφηκε στο 25′, όταν ο Φαντιγκά πέρασε τη μπάλα με πολύ ωραίο τρόπο στον Καρβάλιο, ο οποίος έκανε το γύρισμα από δεξιά και η κεφαλιά ψαράκι του Ροντρίγκες από κοντά πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο Λουτσέσκου πέρασε στη θέση «10» τον Μιτρίτσα, τον Σοάρες αριστερά, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και επεδίωκαν να «τρυπήσουν» την άμυνα του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε ως κύριο στόχο να φυλάει τα νώτα του.
Στο 41′ η ομάδα του Μαρτίνς έφτασε στο 1-1 με εξαιρετικό τρόπο. Η μεγάλη μπαλιά του Τζολάκη έπιασε απροετοίμαστο τον Τσαούση. Πέρασε πάνω από το κεφάλι του, ο Ανδρούτσος έκανε το τέλειο γύρισμα από δεξιά με αποδέκτη τον Καρβάλιο, το πλασέ στην κίνηση του οποίου κατέληξε στα δίχτυα. Τελευταίος στο πρώτο 45λεπτο απείλησε ο ΠΑΟΚ, με την άστοχη κεφαλιά του Σβαμπ στο δεύτερο δοκάρι, από την έξυπνη μπαλιά του Σάστρε. Ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, ο ΠΑΟΚ ήταν επικίνδυνος στην κόντρα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Ο Μαρτίνς ξεκίνησε με αλλαγή στόπερ το δεύτερο ημίχρονο. Ο Μανωλάς μπήκε στη θέση του Μπαγκαλιάνη, στην προσπάθεια του Πορτογάλου κόουτς να αντιτάξει ταχύτητα και εμπειρία στο κέντρο των μετόπισθεν, απέναντι σε μια έτσι κι αλλιώς επικίνδυνη μεσοεπιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ. Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς την παραμικρή αξιόλογη στιγμή, ώσπου στο 55′ ο Μιτρίτσα έφυγε με εξαιρετικό τρόπο μέσα από το πολυπληθές κέντρο του Ολυμπιακού, δίχως η φάση να εξελιχθεί σε κάτι θετικό για τον ΠΑΟΚ. Με την είσοδο του Λόπες στο 57′ ο Πορτογάλος πήγε φτερό και ο Ροντρίγκες μετατοπίστηκε στο αριστερό. Στο 59′ η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου μετά το φάουλ του Κούντε πέρασε άουτ, ενώ στο 65′ ο Τζολάκης «έβγαλε» το πλασέ του Μιτρίτσα μέσα από την περιοχή και αριστερά.

Ακολούθησαν δύο αλλαγές για κάθε ομάδα (Αραμπί – Εμβιλά και Καντουρί – Άκπομ) χωρίς να αλλάξουν οι διατάξεις. Σε ένα κακό ποιοτικά δεύτερο ημίχρονο, η επόμενη τελική καταγράφηκε στο 73′ με την άστοχη κεφαλιά του Παπασταθόπουλου από το κόρνερ του Λόπες, ενώ το σουτ του Κούρτιτς στο 80′ πέρασε ψηλά πάνω από το δοκάρι. Η πρώτη καλή ευκαιρία του Ολυμπιακού στο δεύτερο 45λεπτο χάθηκε στο 86′. Ο Ανδρούτσος, που έκανε πάρα πολύ καλό ματς, πάτησε για τον Λόπες, αλλά ο Αραμπί δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας μετά το γύρισμα του Πορτογάλου. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι φίλοι του Ολυμπιακού ζητούσαν το δεύτερο γκολ. Στο 92′ το σουτ του Λόπες κατέληξε στα χέρια του Πασχαλάκη, ενώ η προβολή του Αραμπί μετά το κόρνετ του Βαλμπουενά πέρασε άουτ. Στο 90’+4′ ο διαιτητής Ευαγγέλου σφύριξε τη λήξη του ματς, που ολοκληρώθηκε στο 1-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης – Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης (46′ Μανωλάς), Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ – Κανέ, Κούντε (71′ Εμβιλά) – Ροντρίγκες (84′ Βαλμπουενά), Καρβάλιο, Φαντιγκά (57′ Λόπες)- Τικίνιο (71′ Ελ Αραμπί).