Επέστρεψαν στην Ελλάδα οι σπουδαίοι Τεντόγλου και Καραλής (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

επέστρεψαν Τεντόγλου Καραλής

Τους υποδέχθηκαν κοντινά τους πρόσωπα

Πίσω στα πάτρια εδάφη επέστρεψαν ο “χρυσός” Μίλτος Τεντόγλου και ο “χάλκινος” Εμμανουήλ Καραλής, μετά από τις τρομερές επιδόσεις τους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου της Γλασκώβης.

Τα ξημερώματα, οι δύο πρωταθλητές μαζί με την υπόλοιπη ελληνική αποστολή έφτασαν στο Ελευθέριος Βενιζέλους όπου τους υποδέχτηκε η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα αλλά και απλός κόσμος που ήθελε δει από κοντά και να τους συγχαρεί.

«Δεν το αφιερώνω κάπου το χρυσό. Αυτό το μετάλλιο είναι σάπιο μετάλλιο. Με 8.22 δεν το αφιερώνω πουθενά. Δεν κρατάω κάτι, κρατάω απλά ότι η αποστολή μας ήταν πολύ καλή σαν Ελλάδα. Και ο Μανόλο, συγχαρητήρια. Να πω κιόλας ότι ο Μανόλο, πρέπει να το πω αυτό, με κέρδισε, ήταν καλύτερος από μένα σ’ αυτόν τον αγώνα, αλλά θα πάρω εκδίκηση στο ανοιχτό το καλοκαίρι. Του το δίνω ήταν πολύ καλύτερος από μένα σε αυτό τον αγώνα. Συνήθως βάζουμε κόντρες μεταξύ μας για επίδοση και όχι για θέση. Αυτή τη φορά ήταν καλύτερος», δήλωσε ο Μίλτος Τεντόγλου.

Τον κορυφαίο άλτη του πλανήτη υποδέχθηκε στον διεθνή αερολιμένα Αθηνών «Ελευθέριος Βενιζέλος» αντιπροσωπεία του ΣΕΓΑΣ.

Από την πλευρά του, κατά την άφιξή του, ο Μανόλο σχολίασε: «Σίγουρα αυτό μου βάζει μια παρακαταθήκη για να καταφέρω να πηδήξω ακόμα πιο ψηλά. Θέλω να είμαι αθλητής μεγάλων αγώνων. Ο Μανόλο, όπως είπα, όταν είναι χαρούμενος μπορεί να πηδήξει ψηλά. Οπότε όταν με βλέπετε να χαμογελάω να ξέρετε ότι θα βλέπετε υψηλά άλματα».

Τα παιδιά και οι προπονητές τους πέρα από τις ευχές από την πρόεδρο της Ομοσπονδίας και το μέλος της ΕΠΥΑ, Λούλα Καρατζά, έλαβαν και ένα μικρό δωράκι.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης.
Πιο συγκεκριμένα, ο Μίλτος Τεντόγλου, ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στον σημερινό τελικό του μήκους με άλμα στα 8,22 μέτρα, υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε κατακτήσει πριν από δύο χρόνια στη διοργάνωση του Βελιγραδίου.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Ματία Φουρλάνι που είχε και αυτός επίδοση 8,22 μέτρα, ωστόσο ο Τεντόγλου είχε καλύτερο δεύτερο άλμα σε σύγκριση με τον 19χρονο Ιταλό (8,19 μέτρα έναντι 8,10 μέτρα). Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Τζαμαϊκανός Κάρεϊ ΜακΛάουντ με 8,21 μέτρα, επίδοση που αποτελεί εφετινό ρεκόρ.

Ο Τεντόγλου, ο οποίος στις 18 Μαρτίου θα γιορτάσει τα 26α γενέθλιά του, πήρε με το… καλημέρα προβάδισμα στον τελικό, καθώς «πέταξε» με το πρώτο άλμα του στα 8,22 μέτρα, ωστόσο λίγο αργότερα την ίδια επίδοση σημείωσε στην πρώτη προσπάθειά του και ο Φουρλάνι.

Η δεύτερη προσπάθεια του Έλληνα πρωταθλητή ήταν κάτω από τα οκτώ μέτρα (7,94μ.), αλλά καλύτερη από το άλμα του Φουρλάνι που μετρήθηκε στα 7,91 μέτρα, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί επικεφαλής. Η τρίτη προσπάθεια του Τεντόγλου ήταν άκυρη, την ώρα που ο Αμερικανός Τζάριον Λόσον έγινε ο τρίτος άλτης που πέρασε τα οκτώ μέτρα (8,06), ενώ το τρίτο άλμα του Φουρλάνι ήταν ξανά κάτω από τα οκτώ μέτρα (7,86 μέτρα).

Στην τέταρτη προσπάθειά του ο νεαρός Ιταλός σημείωσε επίδοση 8,10 μέτρα και «σκαρφάλωσε» προσωρινά στην πρώτη θέση (σ.σ. καθώς το δεύτερο καλύτερο άλμα του ήταν μεγαλύτερο από αυτό του Τεντόγλου), ωστόσο ο αθλητής του Γυμναστικού Συλλόγου Κηφισιάς απάντησε άμεσα: «πέταξε» στα 8,15 μέτρα και τέθηκε εκ νέου επικεφαλής στην κατάταξη του τελικού.

Και ενώ ο τελικός έδειχνε να είναι «μάχη» για δύο, ο Τζαμαϊκανός Κάρεϊ ΜακΛάουντ σημείωσε στην πέμπτη προσπάθειά του επίδοση 8,21 μέτρα, μπαίνοντας… γερά στη διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου. Στο πέμπτο άλμα του, ο Φουρλάνι «προσγειώθηκε» στα 8,04 μέτρα, με αποτέλεσμα ο Τεντόγλου να παραμείνει πρώτος και στη δική του προσπάθεια να σημειώσει επίδοση 8,11 μέτρα.

Στην έκτη προσπάθειά του ο ΜακΛάουντ είχε άλμα στα 8,03 μέτρα, με αποτέλεσμα να παραμείνει τρίτος, μολονότι και ο Γερμανός Ζίμον Μπατς πέρασε τα οκτώ μέτρα (8,06 μέτρα). Ο Φουρλάνι ρίσκαρε για να «βγάλει» ένα μεγάλο άλμα, προκειμένου να πάρει την πρωτιά, αλλά η προσπάθειά του ήταν άκυρη, με αποτέλεσμα ο Τεντόγλου να «κλειδώσει» το χρυσό μετάλλιο και να σημειώσει στη συνέχεια επίδοση 8,19 μέτρα στο τελευταίο άλμα του.

Από μεριάς του ο Εμμανουήλ Καραλής, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

Ο Εμμανουήλ Καραλής, αυτή η… τυπάρα του ελληνικού αθλητισμού, χαμογέλασε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης και μας έκανε υπερήφανους με την επιτυχία του στο επί κοντώ, δυο 24ωρα μετά το χρυσό μετάλλιο του Μίλτου Τεντόγλου.

Ο 24χρονος αθλητής μας μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό, πέρασε τα 5.85μ. και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, τρία χρόνια μετά την 4η του θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και λίγους μήνες πριν το κορυφαίο αθλητικού ραντεβού στο Παρίσι.

Ο Καραλής μπήκε στον αγώνα στα 5,50μ. και μετά την πρώτη άκυρη προσπάθεια του, τα άφησε για τα 5,65μ., τα οποία πέρασε στη δεύτερη του ευκαιρία, όπως συνέβη και στα 5,75μ. Ακολούθησε το μεγάλο άλμα στα 5,85μ., που του χάρισε μία θέση σε βάθρο Παγκοσμίου για πρώτη φορά στην καριέρα του, ενώ στα 5,90μ. δεν τα κατάφερε στην πρώτη προσπάθεια, αφήνοντας τα για 5,95μ., όπου μέτρησε δύο άκυρες και ολοκλήρωσε.

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο για τη χώρα μας στο επί κοντώ των ανδρών στη διοργάνωση, μετά το χρυσό που είχε κατακτήσει ο Κώστας Φιλιππίδης στο Σόποτ, το 2014 (με επιτυχημένη προσπάθεια στα 5.80μ.).

Πηγή φωτό: Eurokinissi