Κύπελλο γυναικών: Η Βουλιαγμένη “έκλεψε” στα πέναλτι τη νίκη από τη Γλυφάδα

Ολυμπιακοί Αγώνες υδατοσφαίριση

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 6-3 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο

Το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Βουλιαγμένη και Γλυφάδα ολοκληρώθηκε με 12-11 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 8-8), αφήνοντας την περσινή φιναλίστ εκτός συνέχειας.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 6-3 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, αλλά ο ΑΝΟΓ, παρά τη σημαντικότατη απουσία της κορυφαίας σκόρερ του, Ειρήνης Νίνου, βρήκε τα αποθέματα να αντιδράσει. Με κορυφαία την Τίνα Κοντογιάννη, η ομάδα του Θοδωρή Ανδρεάκου (που λόγω τιμωρίας βρισκόταν στην εξέδρα) έκανε ένα σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 7-6 στην τρίτη περίοδο. Από κει κι έπειτα οι άμυνες “έσφιξαν”, η Βουλιαγμένη πήρε ξανά προβάδισμα 8-7, αλλά η Κοντογιάννη με πέναλτι ισοφάρισε 2΄34΄΄ πριν τη λήξη.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο ΑΝΟΓ πήρε αρχικά “κεφάλι” με 3/3 εύστοχες εκτελέσεις, ενώ από πλευράς ΝΟΒ η Αθηνά Γιαννοπούλου “σημάδεψε” το δοκάρι της Καρύτσα. Όμως, η Μαρίνα Κοτσιώνη έκανε δύο διαδοχικές αποκρούσεις στα πέναλτι των Κούλχαας και Παναγιώτας Νίνου και η ομάδα του Λαιμού, με την Τίνα Καϊάφα να είναι ψύχραιμη στο τελευταίο χτύπημα, πήρε την πρόκριση.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ