Μουντιάλ: Η ανασκόπηση της 5ης ημέρας (pics+vids)

Σπουδαίες αναμετρήσεις και πολλά γκολ, είδαμε και την Δευτέρα στα γήπεδα της Ρωσίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Σουηδία και Νότια Κορέα άνοιξαν την Πέμπτη ημέρα του Μουντιάλ σε ένα ακόμα παιχνίδι που η τεχνολογία έβαλε το…VAR της. Οι Σουηδοί είχαν την υπεροχή για ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, ενώ η Κορεάτες έμοιαζαν «κλειδωμένοι» στο συμπαγές […]

Σπουδαίες αναμετρήσεις και πολλά γκολ, είδαμε και την Δευτέρα στα γήπεδα της Ρωσίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Σουηδία και Νότια Κορέα άνοιξαν την Πέμπτη ημέρα του Μουντιάλ σε ένα ακόμα παιχνίδι που η τεχνολογία έβαλε το…VAR της. Οι Σουηδοί είχαν την υπεροχή για ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, ενώ η Κορεάτες έμοιαζαν «κλειδωμένοι» στο συμπαγές κέντρο των αντιπάλων τους. To παιχνίδι είχε και έντονο «Ελληνικό» στοιχείο με την συμμετοχή των Μπέργκ, Όλσεν, Χίλιεμαρκ, με τον πρώτο μάλιστα να χάνει και μοναδική ευκαιρία στο 20’.

Το παιχνίδι κρίθηκε στη φάση του 64ου λεπτού, όποτε υπήρξε ανατροπή έπειτα όμως από παρέμβαση του βίντεο, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γκράνκβιστ αν και αμυντικός έκανε το 1-0 δίνοντας και τους τρεις βαθμούς  στην ομάδα του.

Δείτε τις καλύτερες φάσεις και το γκολ:

Στις 18:00 οι Βέλγοι έκαναν ντεμπούτο στη διοργάνωση, βρίσκοντας απέναντί τους τον μαχητικό Παναμά να τους αντιστέκεται για ένα ημίχρονο. Οι τυπικά γηπεδούχοι έχασαν αρκετές καλές στιγμές αλλά ο Πενέδο προστάτευσε την εστία του στο πρώτο 45λεπτο.

Τον χωρό των γκολ, άνοιξε ο Μέρτενς στο 47’ με ένα τρομερό βολέ από πλάγια θέση, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας. Σκυτάλη πήρε ο Λουκάκου που αρχικά έπιασε αμαρκάριστος κεφαλιά, μετά από γλυκιά σέντρα του Ντε Μπρόινε. Έξι λεπτά αργότερα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, καθώς δεν αστόχησε σε τετ α τετ αντεπίθεση.

Τα γκολ: Βέλγιο-Παναμάς 3-0

Η Πέμπτη ημέρα του τουρνουά έκλεισε με το άλλο ζευγάρι του 7ου ομίλου, την Τυνησία και την Αγγλία. Τα «λιοντάρια» μπήκαν πιο δυνατά και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, φτάνοντας μόλις στο 11’ με τον Χάρι Κέιν να ανοίγει το σκορ με κοντινή προβολή.

Δέκα λεπτά πριν την ανάπαυλα, ο Σασί είπε… ευχαριστώ στο δώρο πέναλτι του Γουόλκερ, ισοφαρίζοντας το σκορ 1-1.

H λύτρωση για την Αγγλία ήρθε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με τον συνήθη ύποπτο Χάρι Κέιν να βρίσκεται ξανά στο σωστό σημείο και με κοντινή κεφαλιά να κάνει το 2-1 και να δίνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.