Ανταγωνιστικός ο Ηρακλής στο ΟΑΚΑ, έχασε από τον Παναθηναϊκό

Basket League: Ο Ηρακλής ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 70-58, σε εξ αναβολής παιχνίδι, για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι “κυανόλευκοι” ήταν ανταγωνιστικοί για περισσότερο από 30 λεπτά, όμως, στην τέταρτη περίοδο δέχθηκαν επιμέρους σκορ 22-10 και δεν μπόρεσαν να μείνουν μέχρι τέλους, μέσα στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Henry προηγήθηκαν με 4-13 στο 5’, αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλό τους. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα, διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, έχοντας διαφορά έξι πόντων, 12-18.

Με σερί 5-0, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο, 17-18, αλλά ο Ημίθεος βρήκε τις λύσεις και εξακολούθησε να έχει το πάνω χέρι, παίρνοντας και διψήφια διαφορά 21-31, μετά το 15ο λεπτό. Η αθηναϊκή ομάδα αντέδρασε, “τρέχοντας” σερί 9-0 και μείωσε σε 30-31 στο 19’. Με τον Garrett να κερδίζει αρκετές μάχες κοντά στα καλάθια, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον Ηρακλή να είναι μπροστά με 32-35.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, με τον Ηρακλή να ελέγχει το ρυθμό και να έχει την πρωτοπορία στο σκορ. Ο Σταμάτης με τρίποντο έγραψε το 34-42 και κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός άρχισε να αφυπνίζεται, με επιμέρους σκορ 12-2 προσπέρασε με 46-44 στο 29′ και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 48-48.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 58-48 στο 34’. Οι παίκτες του Ηρακλή μείωσαν σε 58-55 και με το σκορ στο 61-55 τραυματίστηκε ο Κώστας Παπαδάκης, ο οποίος αποχώρησε,υποβασταζόμενος από το παρκέ. Έχοντας περισσότερες λύσεις, ο Παναθηναϊκός διαμόρφωσε το 65-55 στο 38′, φτάνοντας στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-35, 48-48, 70-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Δημήτρης Πρίφτης): Macon Jr 7(1), Παπαγιάννης 5, Μποχωρίδης 9(1), Καββαδάς 3, Κασελάκης 8(1), White 19(3), Jovic 4, Evans 11(1), Μαντζούκας, Sant-Roos 4.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Σταμάτης 10(2), Σκορδίλης 5(1), Henry 12, Garrett 15, Φίλλιος 4, Χαριτόπουλος 3(1), Πετανίδης, Dolezaj 4, Παπαδάκης 5(1).