“Χάλκινη” με ανατροπή η Εθνική Νέων Ανδρών στο EuroBasket U20 (ΦΩΤΟ)

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου με τεράστια ανατροπή κατάφερε να ανέβει η Εθνική Νέων Ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου, αν και έμειναν χαμηλά στη 2η και την 3η περίοδο, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα στο 4ο δεκάλεπτο να στείλουν στην παράταση το ματς με το Βέλγιο χάρη σε επιμέρους σκορ 16-4 σε αυτό το διάστημα, για να πάρουν τη νίκη στον «μικρό» τελικό, με 68-64 στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εθνική Νέων Ανδρών Eurobasket U20

Ο Θανάσης Μπαζίνας (13π., 5ρ., 5ασ.) ήταν ο παίκτης που έδωσε το έναυσμα με την απόδοσή του στο 4ο δεκάλεπτο για να επιστρέψει η εθνική. Double double σημείωσε ο Βαγγέλης Ζούγρης με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ αλλά χρεώθηκε με 4ο φάουλ στην 3η περίοδο. Ο Νίκος Πλώτας είχε συγκομιδή 13 πόντους, ενώ double double σημείωσε και ο Λευτέρης Μαντζούκας με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Κορυφαίος από το τέταρτο στη διοργάνωση Βέλγιο με double double (15π., 12ρ.) ο Τις Ντε Ρίντερ, ο οποίος παρά τον τραυματισμό του στα δάχτυλα στο χθεσινό παιχνίδι αγωνίστηκε και έγινε σημείο αναφορά στο παιχνίδι της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56 κ.α., 68-64 παρ.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς, Μανίστε, Μαρέ

ΕΛΛΑΔΑ: Μπαζίνας 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 10 (5/14 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Πλώτας 13, Ζούγρης 16 (7/16 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Χατζής, Μερμίγκης 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νεόφυτος 2, Οικονομόπουλος 9 (2/8 σουτ, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς

ΒΕΛΓΙΟ: Ντε Ρίντερ 15 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Λέντεγκεν 8 (3/14 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μένες 11 (7 ριμπάουντ), Πιντελόν 6 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πουεντέτ 6 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ντι Μαρία 8 (3/15 σουτ, 5 ασίστ), Γκριμονπρέζ 7 (1), Βερστρέτε 3 (1).

Πηγή φωτό: Eurokinissi