“2 στα 2” για την Ελλάδα, κέρδισε με 2-1 την Ιρλανδία (ΦΩΤΟ)

Ελλάδα Ιρλανδία

Αγχωτική νίκη για τα προκριματικά του Euro 2024

Η ουσία είναι αυτή που μετράει και στον αγώνα της Εθνικής μας ομάδας με την Ιρλανδία αυτό ήταν που έχει αξία. Η Ελλάδα κέρδισε με 2-1 κάνοντας το δύο στα δύο στα προκριματικά του Euro 2024.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε καλή παρουσία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά στα τελευταία λεπτά έμεινε πίσω, πιέστηκε, στο τέλος όμως κράτησε το πολύτιμο τρίποντο.

Η Εθνική μας ομάδα έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα χάνοντας μόλις στο 5΄ την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μαυροπάνο. Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 14΄ όταν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ντάουντα. Την εκτέλεση, μετά τον έλεγχο του VAR, ανέλαβε ο Μπακασέτας που δε λάθεψε κι έγραψε το 1-0. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Ιρλανδία στην πρώτη και μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο μέρος, κατάφερε να ισοφάρίσει με τον Φέργκιουσον. Το τέρμα προκάλεσε μικρή σύγχυση στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που γρήγορα συνήλθε, πίεσε κι έχασε ευκαιρίες όπως στο 33΄ με τον Πέλκα και με τον Μπακασέτα στο επόμενο λεπτό.

Η Εθνική μας έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα στην επανάληψη και στο 49΄ μπήκε και πάλι σε θέση οδηγού. Ο Μπακασέτας έκανε υπέροχη πάσα από τα δεξιά για τον Μασούρα, ο οποίος έκανε ένα υπέροχο πλασέ και έστειλε την μπάλα στη γωνία του Μπαζούνου για το 2-1. Η Ιρλανδία βγήκε μπροστά επιχειρώντας να πάρει τα ηνία. Οποτε απείλησε ο Βλαχοδήμος ήταν παρών και κράτησε το υπέρ μας σκορ.

Δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης υπήρξαν νεύρα, με τους Ιρλανδούς να μένουν με 10 παίκτες λόγω απευθείας αποβολής του Ντόχερτι.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος (90΄ Σιώπης), Μπακασέτας (90+4΄ Τζαβέλλας), Πέλκας (70΄ Φούντας), Μασούρας, Παυλίδης (70΄ Γιακουμάκης).

Ιρλανδία (Στίφεν Κένι): Μπαζούνου, Κόλινς, Ίγκαν, Λένιχαν, Ντόχερτι, Κάλεν (89΄ Πάροτ), Μόλουμπι (80΄ Ομπαφέμι), Ο’ Ντάουντα (53΄ ΜακΛιν), Σμόλμποουν (53΄ Νάιτ), Ιντα (46΄ Τζόνστον), Φέργκιουσον.

Φωτογραφίες: Eurokinissi