“Αυτοκτόνησε” ο Αρης – Εχασε δύο πέναλτι και αποκλείστηκε από το Κύπελλο Ελλάδος

Αρης Λαμία

Δεν κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά κόντρα στην Λαμία

Το γκολ αγνοείται, εξαιτίας της επιθετικής αφλογιστίας και της τύχης, και ο Αρης έχασε το στόχο του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι “κίτρινοι” ηττήθηκαν στη Λαμία από την τοπική ομάδα με 1-0 στην παράταση και αποχαιρέτησαν άδοξα το θεσμό. Παράλληλα, έμειναν χωρίς γκολ μέσα στο 2022.

Η ομάδα του Ακη Μάντζιου έχασε δύο πέναλτι, όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα ούτε στις ευκαιρίες. Ετσι, οι γηπεδούχοι στη μοναδική τους ευκαιρία στην παράταση σκόραραν και πανηγύρισαν την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Αρης θα μπορούσε να κάνει το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα. Με την συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Καμαρά. Η εκτέλεση όμως έφυγε άουτ σκορπώντας την τεράστια ευκαιρία. Σταδιακά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και δημιούργησαν τις δικές τους φάσεις.

Στο δεύτερο μέρος, και με το χρόνο να περνά οι δύο ομάδες έγιναν περισσότερο προσεκτικές στην άμυνα. Ο Αρης είχε την πολύ μεγάλη φάση στο 48΄ με τον Εντιαγέ να αστοχεί από πολύ καλή θέση.

Εν τέλει ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση κι εκεί οι “κίτρινοι” είχαν τον πρώτο λόγο. Δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες δείχνοντας πως θέλουν να αποφύγουν τη διαδικασία των πέναλτι. Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως, ήρθε το γκολ για τη Λαμία στο 117 με τον Τζανετόπουλο που μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε την κεφαλιά σημειώνοντας το “χρυσό” τέρμα για την ομάδα του.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι τελείωσε εκεί, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζανδάρης ανέτρεψε τον Γκάμα με τον διαιτητή Καραντώνη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γκάμα εκτέλεσε με τον Σαράνοφ να αποκρούει ενώ στη συνέχεια ο Γκανέα αστόχησε με τη σειρά του.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέντζο, Σαραμαντάς (86′ Μαρτίνεθ), Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπανγκουρά, Τάιρον (31′ Νούνιες), Ρόμανιτς (106′ Τσούκαλος), Καραμάνος (78′ Αραμπούλι).

Aρης (Aκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Εντιαγέ (90’+1′ Ματίγια), Γκαρσία (75′ Γκάμα), Μπερτόγλιο (66′ Ιτούρμπε), Μανσίνι (109′ Μάνος), Καμαρά.