Euro 2020: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία – Κέρδισε στα πέναλτι την Αγγλία

Αγγλία Ιταλία

Με τον Ντοναρούμα να αποκρούει τρία πέναλτι

Με ήρωα τον Ντοναρούμα που στη διαδικασία των πέναλτι έπιασε τρία, η Ιταλία κέρδισε στα πέναλτι με 3-2 την Αγγλία στον τελικό του Euro 2020.

Το Κύπελλο τελικά πήγε στη Ρώμη, καθώς η ψυχή των Ιταλών και το ταλέντο του τερματοφύλακα της Μίλαν (σε λίγο καιρό της Παρί Σεν Ζερμέν) έκριναν τον αγώνα. Το 90λεπτο και η παράταση έληξαν ισόπαλοι 1-1. Στη ρώσικη ρουλέτα, οι παίκτες της Αγγλίας που μπήκαν μόνο και μόνο για τα πέναλτι αστόχησαν. Για την ακρίβεια τους σταμάτησε ο Ντοναρούμα. Να σημειωθεί, πως μια μέρα σαν σήμερα πριν 39 χρόνια η Ιταλία στέφθηκε Πρωταθλήτρια Κόσμου στο Μουντιάλ του 1982 στην Ισπανία.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εντυπωσιακό. Μόλις στο 2ο λεπτό η Αγγλία με μια γρήγορη επίθεση έφτασε στο γκολ. Ο Τρίπιερ σέντραρε από τα δεξιά ο Σο έπιασε με τη μία του σουτ στο δεύτερο δοκάρι και άνοιξε το σκορ. Η εξέλιξη αυτή έδωσε άλλη διάσταση στον τελικό. Η Ιταλία ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά, οι Αγγελοι όμως ήταν πολύ καλά προετοιμασμένοι. Με πολύ πίεση, έκλεισαν όλους τους διαδρόμους και δεν επέτρεπαν τις επιθέσεις. Η καλύτερη στιγμή για τους Ατζούρι ήταν ένα σουτ του Κιέζα στο 34΄ που κατέλεξε άουτ.

Οι διορθωτικές αλλαγές από τον Μαντσίνι άλλαξαν κατά πολύ την εικόνα της Ιταλίας που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Εχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κιέζα στο 63΄ αλλά τέσσερα λεπτά ήρθε η ισοφάριση. Μετά από κόρνερ, ο Βεράτι είχε κεφαλιά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπονούτσι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα καθώς ο Πίκφορντ είχε εξουδετερωθεί.

Το ισόπαλο σκορ δεν έδινε πολλά περιθώρια για ρίσκα για καμία από τις δύο ομάδες. Προσέχοντας τα μετόπισθεν δεν άφησαν περιθώρια για να δεχθούν φάση κι έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο, οι ομάδες έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν. Δύο καλά σουτ, ένα για κάθε πλευρά, δεν κατέληξε στον στόχο κι έτσι ο τελικός πήγε στη διαδικασία των πέναλτι.