Ιρλανδία Ελλάδα 0-2: Μεγάλο διπλό και τώρα “τελικός” με την Ολλανδία

Παίζοντας με σοβαρότητα και μεγάλη συγκέντρωση η Ελλάδα κέρδισε στην Ιρλανδία με 2-0 κι εκμεταλλευόμενη την ήττα της Ολλανδίας από την Γαλλία (2-1) ανέβηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου για τα προκριματικά του Euro 2024.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την Δευτέρα θα παίξει “τελικό” με την Ολλανδία στην Αθήνα και σε περίπτωση νίκης θα έχει κάνει το μεγάλο κι αποφασιστικό βήμα για την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γερμανίας.

Στην Ιρλανδία, η ελληνική ομάδα είχε εξαιρετική παρουσία, δημιουργώντας πολλές φάσεις ενώ απειλήθηκε μόνο σε ελάχιστες φάσεις.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν στο 4΄ με τον Σμόλμποουν και στο επόμενο λεπτό με τον Φέργκιουσον, όπου η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου και έφυγε εκτός. Η συνέχεια όμως άνηκε στην Εθνική μας ομάδα, που ήλεγξε το ρυθμό και στο 20΄ άνοιξε το σκορ, όταν ο Τσιμίκας έκανε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά με τον Γιακουμάκη να πιάνει εξαιρετική κεφαλιά για το 0-1. Η Ελλάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και απείλησε τόσο στο 33΄ με τον Μπακασέτα όσο και στο 37΄ με τον Πέλκα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Εθνική έβαλε εξαιρετική αντεπίθεση, με τον Γιακουμάκη να γυρνάει την μπάλα στην περιοχή, τον Πέλκα να πασάρει στον Μασούρα που με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 0-2.

Ιρλανδία Ελλάδα

Η Εθνική μας ομάδα παρότι έριξε το βάρος ανασταλτικά ήταν αυτή που και στο β΄ μέρος είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, Στο 53΄ το ωραίο σουτ του Πέλκα έδιωξε σε κόρνερ Μπαζούνου, ενώ στο 68΄ και στο 74΄ ο νεοεισελθείς  Χατζηγιοβάνης δημιούργησε άλλες δύο ευκαιρίες που πέρασαν ανεκμετάλλευτες, την στιγμή που οι Ιρλανδοί προσπαθούσαν μόνο με σέντρες. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν πολύ απειλητικοί. Αρχικά ο Ντόχερτι έφτασε κοντά στο γκολ με κεφαλιές στο 82΄ και στο 83΄ και στο 84΄ το σου του Ρόμπινσον πέρασε λίγο άουτ.

Ιρλανδία (Στίβεν Κένι): Μπαζούνου, Ντόχερτι, Κόλινς (46΄ Μάνινγκ), Ντάφι, Σκέιλς, Μπράουνι (70΄ Τζόνστον), Κάλεν, Ογκμπένε, Σμαλμπόουν (70΄ Ρόμπινσον), Νάιτ, Φέργκιουσον.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (64΄ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Μπακασέτας (87΄ Σιώπης), Μασούρας (87΄ Κουλιεράκης), Πέλκας (64΄ Χατζηγιοβάνης), Γιακουμάκης (70΄ Ιωαννίδης).

Φωτογραφίες: Eurokinissi