Καλή εμφάνιση και ισοπαλία για την Εθνική ομάδα απέναντι στο Βέλγιο (1-1)

Θετικά μηνύματα έστειλε η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου από τις Βρυξέλλες.

Στο πολύ δυνατό φιλικό με το Βέλγιο, που βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της FIFA, η Εθνική μας ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον και τα «μεγάλα» ματς του Σεπτέμβρη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022.

Ο Τοργκάν Αζάρ έδωσε το προβάδισμα στους Βέλγους στο 20ο λεπτό, ενώ στο 36΄ ο Καράσκο είχε δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Βέλγιο έδειξε διάθεση να πιέσει λίγο παραπάνω, χωρίς ωστόσο, να βρει διαδρόμους για να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή της Ελλάδας. Αντίθετα η «γαλανόλευκη» ήταν εκείνη που έφτασε κοντά στο γκολ με νέα προσπάθεια και σουτ του εξαιρετικού Μασούρα στο 61’, που έδιωξε με υπερένταση στη γωνία του ο Μινιολέ.

Στο 66’ η Εθνική Ομάδα (που επέμεινε για το γκολ, ανεβάζοντας ψηλά τις γραμμές της) έφτασε στην ισοφάριση με το 3ο «γαλανόλευκο» τέρμα του Γιώργου Τζαβέλλα. Από καλοτραβηγμένο φάουλ του Μασούρα, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έκανε μία παράτολμη κεφαλιά-ψαράκι που χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μινιολέ κι ο Τζαβέλλας από κοντά με πλασέ έκανε το 1-1.

Το επόμενο φιλικό για την Εθνική Ελλάδας είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή (06/06, 20:00) με τη Νορβηγία στη Μάλαγα.

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Μινιολέ (90’ Σελς), Αλντερβάιρελντ (82’ Τίλεμανς), Ντεναγιέ, Μπογιατά, Μενιέ, Ντεντόνκερ, Πρατ, Τ. Αζάρ (74’ Καστάνιε), Ντοκού (46’ Μέρτενς), Λουκάκου (46’ Μπατσουαγί), Καράσκο (74’ Σαντλί).

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (80’ Σάλιακας), Κυριάκος Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (60’ Κούτρης), Μπουχαλάκης (69’ Σιώπης), Γαλανόπουλος (69’ Ζέκα), Γιαννούλης, Μπακασέτας (80’ Μάνταλος), Μασούρας, Παυλίδης (60’ Πέλκας).