“Λύγισε” από το σημείο του πέναλτι η Ελλάδα, ήττα με 1-0 από την Γαλλία

Γαλλία Ελλάδα

Ανατράπηκαν τα δεδομένα χάρη σε πέναλτι που εκτελέστηκε δύο φορές από τον Εμπαπέ

Ενα πέναλτι που εκτελέστηκε δύο φορές και μια αποβολή, όλα στο δεύτερο μέρος, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Γαλλίας, με την Εθνική μας ομάδα να γνωρίζει την πρώτη ήττα με σκορ 1-0 για τα προκριματικά του Euro 2024.

Η Ελλάδα είχε στιβαρή παρουσία, έπαιξε σωστή άμυνα χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, αλλά το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μαυροπάνος και η αποβολή του ιδίου λίγα λεπτά μετά ήταν οι καθοριστικοί παράγοντες για την ήττα στο Παρίσι.

Οπως ήταν αναμενόμενο οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, αλλά απέναντί τους βρήκαν την καλοστημένη ελληνική άμυνα. Οι προσπάθειες του Εμπαπέ και τον Κομάν από τα πλάγια δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές. Οσο περνούσε ο χρόνος φάνηκε πως οι Γάλλοι αγχώνονταν και είναι χαρακτηριστικό πως ζήτησαν τέσσερις φορές πέναλτι, οι τρεις σε πτώσεις του Εμπαπέ που όμως δεν… συγκίνησαν τον Ισπανό διαιτητή Λαόθ. Στο 25΄ κεφαλιά του Κολό Μουανί πέρασε λίγο άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά η Ελλάδα απείλησε με τον Μπακασέτα με το σουτ να απομακρύνεται από τον Μενιάν. Η μεγαλύτερη φάση έγινε στο 44΄ όταν ο Κομάν έκανε την σέντρα με τον Βλαχοδήμο να σταματά τον Κουντέ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Γαλλία κέρδισε πέναλτι έπειτα από… καρατιά του Μαυροπάνου στο κεφάλι του Γκριζμάν. Η Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει στη δεξιά του γωνία αλλά ο Λαόθ διέταξε επανάληψη αφού ο Μαυροπάνος για λίγα εκατοστά μπήκε στην μεγάλη περιοχή πριν το σουτ του Γάλλου σούπερ σταρ, που με τη δεύτερη βρήκε δίχτυα για το 1-0 στο 55΄. Η εξέλιξη αυτή ήταν πολύ σημαντική αλλά τα χειρότερα ήρθαν στο 69΄ όταν ο Μαυροπάνος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ εκτός περιοχής και αποβλήθηκε. Λογικό ήταν η Γαλλία να πιέσει περισσότερο και η Ελλάδα να βρίσκεται σε θέση άμυνας, με τον Βλαχοδήμο να κρατά το σκορ στα ίδια επίπεδα. Στο 87΄ η Εθνική μας ομάδα απείλησε σε μια γρήγορη φάση με το σου του Φούντα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό, οι “τρικολόρ” άγγιξαν το δεύτερο τέρμα σε συνδυασμό Ντεμπελέ με τον Εμπαπέ με τον πρώτο να χάνει για λίγο την μπάλα πριν το τέρμα.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντές, Γκριζμάν (86΄ Ενκουνκού), Τσουαμενί, Καμαβινγκά, Κομάν (77΄ Ντεμπελέ), Κολό Μουανί (86΄ Ζιρού), Εμπαπέ.

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης (66΄ Φούντας), Κουρμπέλης (86΄ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας (69΄ Ρέτσος), Μάνταλος, Γιακουμάκης (66΄ Παυλίδης), Μασούρας (69΄ Κουλιεράκης).

* Φωτογραφίες: Eurokinissi