Nations League: Παρέμεινε πρώτη στον όμιλο η “γαλανόλευκη”

Με τέρματα των Μπακασέτα και Μάνταλου η Εθνική ομάδα των ανδρών κέρδισε με 2-0 την Μολδαβία για το Nations League.

Με τη νίκη αυτή η Εθνική ομάδα παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου της στο Nations League… συγκατοικώντας με τη Σλοβενία που πέρασε νικηφόρα από το Κόσοβο.

Σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Τάσος Μπακασέτας και ο Σταύρος Μάνταλος με γκολ στο φινάλε του α’ και στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, αντιστοίχως, ενώ ο Κώστας Φορτούνης σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι. Η επόμενη αποστολή για την Ελλάδα -και πάλι εντός έδρας- είναι προγραμματισμένη με το Κόσοβο την ερχόμενη Τετάρτη (14/10, 21.45).

Από το ξεκίνημα του αγώνα πάντως έγινε σαφές πώς θα κυλούσε το υπόλοιπο της αναμέτρησης καθώς η Ελλάδα πήρε τον έλεγχο και τον διατήρησε μέχρι τέλους. Η Εθνική είχε καθολική κατοχή της μπάλας αλλά τουλάχιστον μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου κατόρθωσε να διασπάσει το αμυντικός τείχος των Μολδαβών ελάχιστες φορές: με τον Μπακασέτα στο 13′ και με τον Παυλίδη στο 35′.

Εν τέλει η ανούσια, μέχρι τότε, πολιορκία της Εθνικής απέδωσε καρπούς στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου. Ο Παυλίδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Πόσματς και ο Ολλανδός διαιτητής όχι μόνο έδωσε πέναλτι αλλά απέβαλε και τον αμυντικό της Μολδαβίας φέρνοντας την Ελλάδα σε θέση ισχύος. Ο Μπακασέτας ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα δίνοντας σημαντικό προβάδισμα (1-0) στην Εθνική με το τέλος του ημιχρόνου.

Εχοντας πια αποβάλει το άγχος του γκολ, η Εθνική μπήκε πιο… αεράτη στο β’ ημίχρονο και πολύ νωρίς κατόρθωσε να σκοράρει για δεύτερη φορά. Στο 50′ ο Μπακασέτας «σημάδεψε» με καταπληκτική ασίστ τον Μάνταλο, ο οποίος έκανε κίνηση… φορ, βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Μολδαβίας και με σουτ εκτέλεσε τον Ναμάσκο γράφοντας το 2-0.

Οι Μολδαβοί είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν και να μειώσουν σε 2-1 στο 88′ με πέναλτι που κέρδισε ο Ρεάμπτσιουκ από τον Ρότα, αλλά ο Βλαχοδήμος στη μοναδική φορά που χρειάστηκε να επέμβει στο ματς, ήταν αποτελεσματικός μπλοκάροντας την μπάλα στην εκτέλεση του Μιλιντσεάνου διατηρώντας το 2-0.

Στις καθυστερήσεις η Ελλάδα έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά δύο σουτ του Φορτούνη κατέληξαν στο δοκάρι!