Προκριματικά Euro 2024: “Λύγισε” στο τέλος η Εθνική Ομάδα κόντρα στην Ολλανδία (0-1)

H Εθνική Ομάδα γνώρισε την ήττα από την Ολλανδία με 1-0 στην OPAP Arena για τα προκριματικά του Euro 2024.

H “γαλανόλευκη” το παλεψε απέναντι στην ισχυρή Ολλανδία και γνώρισε την ήττα στο τέλος της αναμέτρησης. Πλέον, οι πιθανότητες για απευθείας πρόκρισης στην διοργάνωση είναι μηδαμινές και πλέον η Εθνική στρέφει το ενδιαφέρον της στα πλέι οφ του Nations League.

Ηρωας ο Βλαχοδήμος

Από τους καλύτερους παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος. Ο έμπειρος τερματοφύλακας έκανε σωτήριες επεμβάσεις, ενώ μάλιστα απέκρουσε και ένα πέναλτι.

Στο 26΄ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για πέναλτι στον Φαν Ντάικ. Μετά από γέμισμα του Χάρτμαν, ο Κουλιεράκης τράβηξε τον αμυντικό της Λίβερπουλ. Ο Βλαχοδήμος με μια εκπληκτική εμφάνιση κράτησε το μηδέν! Έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία του και απέκρουσε το σουτ του Βέχορστ.

Mε την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Πογέτ κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και να δημιουργήσουν ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Ωστόσο, η Ολλανδία κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα. Το κέρδισε για κράτημα του Παυλίδη στον Ντάμφρις, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά.

Ο Φαν Ντάικ ήταν εύστοχος, νίκησε τον Βλαχοδήμο που τον έστειλε σε άλλη γωνία και έκανε το 1-0 για την Ολλανδία, με τους ποδοσφαιριστές των οράνιε να γίνονται ένα κουβάρι.

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Ρέτσος, Κουλιεράκης (61′ Σιώπης), Τσιμίκας, Κουρμπέλης (60′ Μπουχαλάκης), Μάνταλος (81′ Παυλίδης), Μπακασέτας (60′ Φούντας), Μασούρας (77′ Γιακουμάκης), Ιωαννίδης.

ΕΘΝΙΚΗ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Χετρούιντα (46′ Μάλεν), Φαν Ντάικ, Άκε, Ντάμφρις, Χάρτμαν (74′ Μίκι Φαν Ντε Φεν), Ρέιντερς, Βίφερ (81′ Ντε Ρον), Σίμονς (62′ Φέρμαν), Μπέρχβαϊν, Βέχορστ (62′ Μπρόμπεϊ).

Πηγή φωτογραφίας: Eurokinissi