Πρωταθλήτρια κόσμου η Ισπανία με “χρυσή” σκόρερ την Καρμόνα

Ισπανία

Κέρδισε με 1-0 την Αγγλία στον τελικό

H Ισπανία κέρδισε με 1-0 την Αγγλία και πανηγύρισε για πρώτη φορά στην ιστορία της την κατάκτηση τουΠαγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών.

Τον τελικό έκρινε το γκολ της Καρμόνα. H 23χρονη αρχηγός της Εθνικής Ισπανίας επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά ότι διαθέτει εξαιρετικό αριστερό πόδι και με ωραίο σουτ στο 29ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση.

Οι Ισπανίδες είχαν και άλλες ευκαιρίες να φτάσουν και σε ακόμα ένα τέρμα με αποκορύφωμα το πέναλτι στο 68ο λεπτό με την Ερπς να νικά την Ερμόσο στο 70′.

Στη συνέχεια η Αγγλία προσπάθησε να πιέσει, είχε καλές στιγμές, ωστόσο δεν μπόρεσε να τις μετουσιώσει σε γκολ και οι Ισπανίδες έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Ισπανία: Κολ, Μπατλ, Παράδες, Κοντίνα, Καρμόνα, Μπονματί, Αμπεγιέιρα, Ερμόσο, Καλντεντέι, Παραγουέλο, Ρεντόντο

Αγγλία: Ερπς, Κάρτερ, Μπράιτ, Γκρίνγουντ, Μπρόουνζ, Στάνγουεϊ, Γουολς, Νταλί, Τουν, Ρουσό, Χεμπ.