Θρίαμβος με τρελή ανατροπή για τον ΠΑΟΚ (4-1)

ΠΑΟΚ

Διέλυσε με μαγική εμφάνιση την Αϊντχόφεν

Η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στον όμιλο του Europa League ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο.

Πραγματοποιώντας απίστευτη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το σκορ κερδίζοντας με 4-1 την Αϊντχόφεν φτάνοντας τους τέσσερις πόντους και βάζοντας παρακαταθήκη πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στην επανάληψη, ήταν εξαιρετική στην κόντρα επίθεση και με τους Ζίφκοβιτς, Τζόλη, Σβαμπ και Σφιντέρσκι σε μεγάλη μέρα έφτασε στο τρίποντο.

Στο πρώτο μέρος η Αϊντχόφεν πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε. Ηλεγξε το ρυθμό έκλεισε τον “Δικέφαλο” που δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά και τελικά άνοιξε το σκορ στο 21΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζάχαβι.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν ένα άλλο παιχνίδι. Για την ακρίβεια, ο ΠΑΟΚ που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο να είναι μια άλλη ομάδα. Μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη ήρθε η ισοφάριση με τον Σβαμπ που έβαλε το πόδι του μετά από σουτ του Σίφκοβιτς. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός ήταν ο σκόρερ του 2-1 στο 55΄ μετά από μια γρήγορη επίθεση, όμως τα καλύτερα ήρθαν μετά.

Παίζοντας εξαιρετικά στην κόντρα στο 58΄ διαμορφώθηκε το 3-1 όταν ο Τζόλης έκανε μια εκπληκτική κούρσα 25 μέτρων και πλάσαρε εύστοχα τον Εμβογκό. Στο 66΄ ο νεαρός δημιούργησε για τον Ζίφκοβιτς που με δυνατό σουτ σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς και τέταρτη συνολικά για την ομάδα του!

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζ. Ζίφκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης (71΄ Λύρατζης), Σβαμπ, Ελ Καντουρί (81΄ Τσινγκάρας), Ντόουγκλας Αουγκούστο, Αντρίγια Ζίφκοβιτς (84  Μουργκ), Μπίσεσβαρ, Τσόλακ.

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό, Τέτζε, Σανγκαρέ (83΄ Λεντέσμα), Μποσκαλί, Μαξ, Τόμας (58΄ Μάουρο), Ροσάριο, Γκέτσε (83΄ Σαϊμπάρι), Ιχάταρεν (60΄ Μαντουέκε), Μάλεν, Ζάχαβι.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Γρανάδα κέρδισε με 2-0 στην Κύπρο την Ομόνοια Λευκωσίας.