Το σκάνδαλο της χρονιάς στο Ουγγαρία – Αζερμπαϊτζάν! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο διαιτητής έφερε τα πάνω – κάτω στον 5ο όμιλο!

Με 1-0 επιβλήθηκε η Ουγγαρία του… άτυχου Αζερμπαϊτζάν, για την 7η και προ-τελευταία αγωνιστική του 5ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2020.

Το μοναδικό (ή και όχι) γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 10ο λεπτό ο Μιχάλι Κόρχουτ, με τον αμυντικό του Άρη να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ από τα 35 μέτρα με το αριστερό και να νικά τον – κατά τα άλλα εξαιρετικό, στον αγώνα – Μπαλάιεφ.

Ο αγώνας, ωστόσο, μας… άφησε το καλύτερο για το τέλος, καθώς στο 92ο λεπτό των καθυστερήσεων οι Αζέροι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, όταν έπειτα από την εκτέλεση φάουλ του Αμπντουλάγιεφ, την κεφαλιά του Ραχίμοφ και την επέμβαση του Γκουλάζι, ο Μουσταφαζάντε βρέθηκε μόνος του και με κενή εστία “έγραψε” το 1-1 με την… κοιλιά του.

Ο Ολλανδός διαιτητής της αναμέτρησης, ωστόσο, Ντένις Χίγκλερ, είδε… χέρι του Αζέρου παίκτη και ακύρωσε αμέσως το γκολ, προκαλώντας την “έκρηξη” των παικτών των φιλοξενούμενων!

Παρά τις έντονες διαμαρτυρίες ο ρέφερι δεν άλλαξε την απόφασή του, διαμορφώνοντας, έτσι, εντελώς διαφορετικά από ότι θα μπορούσε να είναι την κατάσταση του 5ου ομίλου και δίνοντας ένα… τεράστιο αβαντάζ στους Ούγγρους, έναντι των Σλοβάκων και των Ουαλών, καθώς με την νίκη τους αυτή η Μαγυάροι έφτασαν τους 12 βαθμούς, έναντι 10 και 8, αντίστοιχα, των συνδιεκδικητών τους.

Δείτε την φάση στο 1:09 του βίντεο :