Σάρωσε τα μετάλλια ο Ανδρέας Βαζαίος!

Βαζαίος

Μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση για τον Έλληνα πρωταθλητή  Είναι από τους καλύτερους εκπροσώπους του ελληνικού αθλητισμού στο εξωτερικό και το αποδεικνύει με την πρώτη ευκαιρία. Ο λόγος για τον Ανδρέα Βαζαίο που συμμετείχε με το Πανεπιστήμιο του, North Carolina State, στους τελικούς κολύμβησης του NCAA και κατέκτησε τέσσερα μετάλλια! Πιο συγκεκριμένα, ο Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησε δύο […]

Μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση για τον Έλληνα πρωταθλητή

Είναι από τους καλύτερους εκπροσώπους του ελληνικού αθλητισμού στο εξωτερικό και το αποδεικνύει με την πρώτη ευκαιρία. Ο λόγος για τον Ανδρέα Βαζαίο που συμμετείχε με το Πανεπιστήμιο του, North Carolina State, στους τελικούς κολύμβησης του NCAA και κατέκτησε τέσσερα μετάλλια! Πιο συγκεκριμένα, ο Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησε δύο χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο. Μια σπουδαία εμφάνιση για τον Έλληνα πρωταθλητή που δείχνει ότι είναι ικανός να πρωταγωνιστήσει στο μέλλον σε μεγάλες διεθνείς κολυμβητικές διοργανώσεις!

Το πρώτο χρυσό ήρθε με την ομάδα 4Χ200 γιάρδες με την ομάδα του North Carolina State να τερματίζει πρώτη σε 6:05.31. Το έτερο χρυσό ήρθε την τελευταία ημέρα των αγώνων με τον Έλληνα κολυμβητή να τερματίζει πρώτος με 1:38.60 στα 200μ. γιάρδες πεταλούδας. Ο Βαζαίος ήταν δεύτερος στις 200 γιάρδες μεικτή ατομική με 1:39.97 και τρίτος στις 100 γιάρδες ύπτιο με 44.81.Με τους βαθμούς του βοήθησε παράλληλα το Πανεπιστήμιο του να καταλάβει την πέμπτη θέση στην κατάταξη με 253 βαθμούς. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι πρώτο τερμάτισε το Stanford με 289.