Είχε ψυχή κι έμεινε “ζωντανή” η Ελλάδα – Κέρδισε τη Σουηδία με 2-1

Ελλάδα Σουηδία

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες

Επιτέλους νίκη για την Ελλάδα στα προκριματικά του Μουντιάλ του 202. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πάθος, επιθετικό πνεύμα και δεν σταμάτησε να προσπαθεί μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Ετσι, κέρδισε τη Σουηδία με 2-1 και μείωσε τη διαφορά που μας χωρίζει.

Οι παίκτες της Εθνικής ομάδας εμφάνισαν ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με αυτό του Σαββάτου στο Κόσοβο και πήραν τη νίκη που μας κρατά “ζωντανούς” στη μάχη για τη 2η θέση και τα πλέι οφ της πρόκρισης. Βέβαια, υπάρχει ακόμη δρόμος για να καλυφθούν οι απώλειες, ωστόσο δόθηκε παράταση στο… όνειρο.

Το πρώτο μέρος είχε καλό ρυθμό, με τους Σουηδούς να μπαίνουν δυνατά και στο 3΄ να έχουν δοκάρι σε σουτ του Σβάνμπεργκ από τα όρια της περιοχής. Σταδιακά η Εθνική πήρε μέτρα στο γήπεδο και ανέλαβε την πρωτοβουλία. Αγγιξε το γκολ στο 28΄ όταν ο Παυλίδης έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια αλλά ο Ολσεν έβγαλε το τετ-α-τετ με μεγάλη επέμβαση. Το ημίχρονο έκλεισε με μεγάλη ευκαιρία με τον Ισάκ για την Σουηδία, με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει.

Στην επανάληψη η Εθνική ομάδα ήταν αναγκασμένη να γίνει πιο επιθετική καθώς ήθελε το γκολ κι αυτό ήρθε στο 62ο λεπτό όταν ο Τάσος Μπακασέτας έγινε αποδέκτης της μπάλας από προσπάθεια του Δουβίκα και πλάσαρε εύστοχα. Το παιχνίδι άνοιξε περισσότερο με τους φιλοξενούμενους να αναζητούν την ισοφάριση και είχε δοκάρι με τον Κλάεσον. Στο 72΄ όμως, ήρθε μια αντεπίθεση της Ελλάδας με τον Τζόλη να βρίσκει τον Παυλίδη κι αυτός να σκοράρει. Για πέντε περίπου λεπτά έγινε έλεγχος για οφσάιντ στην φάση και τελικά ο διαιτητής κατακύρωσε το τέρμα. Στο 80΄ η Σουηδία μείωσε με τον Κουέισον μετά από ασταθή επέμβαση του Βλαχοδήμου. Στο χρόνο που απέμεινε, η Εθνική μας έκανε σωστή διαχείριση και κατόρθωσε να πάρει το πρώτο τρίποντο στην προκριματική φάση.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Ζέκα, Τσιμίκας, Μπακασέτας, Παυλίδης (95΄ Βρουσάι), Δουβίκας (71΄ Τζόλης).

Σουηδία: Όλσεν, Γιόχανσον (77΄ Κραφτ), Χελάντερ (88΄ Ντάνιελσον), Λίντελεφ, Αουγκούστινσον, Όλσον, Σβάνμπεργκ (65΄ Κουέισον), Κλάεσον (78΄ Κάρλσον), Φόρσμπεργκ, Κουλουσέφσκι (88΄ Θελίν), Ισάκ.