“Λευκή” ισοπαλία για την Εθνική στην πρεμιέρα του Nations League

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Σλοβενία στην πρεμιέρα του ομίλου του Nations League.

Η Εθνική μας είχε μέτρια παρουσία με το πρόβλημα στον τομέα δημιουργίας να είναι εμφανές και μοιραία και οι καλές ευκαιρίες να είναι λιγοστές.

Στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα ήταν πολύ μέτριο με ελάχιστες καλές στιγμές. Στην καλύτερη, η Εθνική μας απείλησε στο 26΄ με τον Γιαννούλη να μην μπορεί να κάνει την προβολή σε κενή εστία.

Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν πιο κινητικό και προσπάθησε με ορισμένες ενέργειες να πλησιάσει στην αντίπαλη εστία, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 81΄ ο Σιόβας είχε ένα χλιαρό σουτ από καλή θέση, και πέντε λεπτά αργότερα η Σλοβενία έχασε την καλύτερη ευκαιρία της με τον Σποράρ να αστοχεί από τη μικρή περιοχή.

Σλοβενία: Όμπλακ, Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μεβλία, Μπάλκοβετς, Ρεπ (52΄ Ζίβετς), Μπίγιολ (78΄ Κούτερ), Βέτριχ, Μπόχαρ, Βούκσιτς (61΄ Ζάιτς), Σποράρ.

Ελλάδα: Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Σιόβας, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Ζέκα, Λημνιός, Μπακασέτας, Μάνταλος (85΄ Μασούρας), Παυλίδης (76΄ Φούντας).