Μουντιάλ 2022: Στην κορυφή του κόσμου η Αργεντινή του Μέσι (ΒΙΝΤΕΟ)

Μουντιάλ Μέσι

Κέρδισε στην διαδικασία των πέναλτι την Γαλλία

Στον τελικό του αιώνα, η Αργεντινή κέρδισε στην διαδικασία των πέναλτι την Γαλλία με 4-2 και κατέκτησε για τρίτη φορά στην ιστορία της το Μουντιάλ.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα η Αργεντινή προηγήθηκε με 2-0 με τέρματα των Μέσι και Ντι Μαρία, όμως ο Εμπαπέ είχε διαφορετική άποψη και με δύο γκολ στο τέλος της αναμέτρησης οδήγησε το ματς (2-2) στην παράταση.

Εκεί, ο Μέσι έκανε το 3-2 με τον Εμπαπέ να ισοφαρίζει ξανά και το ματς να κρίνεται στην… ρώσικη ρουλέτα.

Κορυφαίος ο Μέσι

Μεγάλος πρωταγωνιστής για ακόμα μία φορά ο Λιονέλ Μέσι που σημείωσε δύο τέρματα, ένα στο… ενενηντάλεπτο  και ένα στην παράταση.

Στην τελευταία παράστασή του σε Μουντιάλ οδήγησε την “αλμπισελέστε” στην κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου. Το 4-2 στα πέναλτι επί της Γαλλίας στο Λουσαΐλ του Κατάρ προέκυψε από τον καλύτερο τελικό στην ιστορία της διοργάνωσης.

Από την πλευρά του ο Κίλιαν Εμπαπέ παρά την ήττα έγραψε ιστορία στο Κατάρ με το χατ τρικ που σημείωσε στον μεγάλο τελικό.

Στην αρχή και στο τέλος

Στο 23΄η Αργεντινή άνοιξε το σκορ. Ο Ντι Μαρία ντρίμπλαρε τον Ντεμπελέ, έπεσε στο έδαφος στην περιοχή έπειτα από άγγιγμα του Γάλλου κι ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Μέσι με περίσσεια ψυχραιμία… έστειλε τον Λορίς στην άλλη γωνία και έκανε το 1-0.

Ο Μέσι με το 12ο τέρμα του σε Μουντιάλ (έπιασε τον Πελέ) έγινε ο πρώτος που σκοράρει σε όλους τους νοκ-άουτ αγώνες, από τότε που μπήκε η φάση των 16 το 1986.

Στο 36′ η Αργεντινή διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ντι Μαρία. Κλέψιμο της Αργεντινής και εκπληκτικά τριγωνάκια με τον Μέσι να ανοίγει τον Μακ Άλιστερ που φεύγει μόνος του από δεξιά, πριν μπει στην περιοχή δίνει απέναντι στον Ντι Μαρία ο οποίος πλασάρει για το 2-0.

Στο 80΄ η Γαλλία μείωσε σε 2-1 με τον Εμπαπέ που ευστόχησε σε πέναλτι. Ο Μαρτίνες πέφτει δεξιά, ακουμπάει την μπάλα, όμως ο Εμπαπέ σκοράρει και μειώνει σε 2-1. Ένα λεπτό αργότερα ο Εμπαπέ και πάλι έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Κομάν κλέβει από τον Μέσι, σεντράρει, ο Εμπαπέ δίνει κεφαλιά πάσα στον Τουράμ, που του ξαναδίνει και με προβολή μόνος του στην περιοχή σημειώνει ένα εξωπραγματικό γκολ ισοφάρισης σε 2-2. Έτσι, ο Κιλιάν Εμπαπέ έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που φτάνει τα 10 γκολ σε Μουντιάλ.

Στην παράταση της αναμέτρησης και πιο συγκεκριμένα στο 108′ ο Μέσι έκανε το 3-2. Ωραία αντεπίθεση της Αργεντινής, ο Μέσι δίνει στον Μαρτίνες που σουτάρει μέσα από την περιοχή και δεξιά, ο Λορίς αποκρούει, όμως ο Μέσι παίρνει το ριμπάουντ και σκοράρει (αν και ο Κουντέ έδιωξε μέσα από την εστία).

Στο 118΄η Γαλλία έκανε το 3-3. Σουτ του Εμπαπέ εκτός περιοχής, ο Μοντιέλ κάνει τάκλιν και χέρι, ο διαιτητής καταλογίζει το πέναλτι. Ο Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ε. Μαρτίνες, Μολίνα (91′ Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταγλιαφίκο (120_1′ Ντιμπάλα), Ντι Μαρία (64′ Ακούνια), Ντε Πολ (102′ Παρέδες), Φερνάντες, Μακ Άλιστερ, Μέσι, Άλβαρες (102′ Λα. Μαρτίνες)

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Κουντέ (120+1′ Ντισασί), Βαράν, Ουπαμεκανό, Τ. Ερναντέζ (71′ Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Ραμπιό (96′ Φοφανά), Ντεμπελέ (41′ Κολό Μουανί), Γκριεζμάν (71′ Κομάν), Εμπαπέ, Ζιρού (41′ Τουράμ)

Πηγή φωτογραφίας: Facebook (FIFA World Cup)