Σοκ στις καθυστερήσεις για την Ελλάδα, 1-1 με το Κόσοβο

Ελλάδα Κόσοβο αθλητικές μεταδόσεις Βαθμολογία FIFA

Δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο που τόσο ήθελε

“Αυτοκτονία” της Εθνική ομάδας στην Πρίστινα. Η Ελλάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με το Κόσοβο στον τρίτο αγώνα για τον προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022.

Οι ελπίδες για τα μπαράζ πρόκρισης μειώθηκαν σημαντικά μετά το σημερινό αποτέλεσμα και η Ελλάδα θα χρειαστεί να κάνει την υπέρβαση ώστε να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι καλό στον όμιλο.

Το γκολ του Δουβίκα δεν ήταν αρκετό για την Εθνική ομάδα, αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν είχε καλή παρουσία στο ξεκίνημα. Με τους παίκτες του Κοσόβου να πιέζουν, κατόρθωσαν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους παίκτες της ομάδας μας. Το πρώτο μέρος δεν είχε φάσεις, ωστόσο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το γκολ. Επειτα από εξαιρετική πάσα του Μπακασέτα ο Δουβίκας βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη, η Εθνική προσπάθησε να “χτυπήσει” στην αντεπίθεση κι έχασε ευκαιρίες Παυλίδη και Τσιμίκα. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ, με την Ελλάδα να αντέχει μέχρι τις καθυστερήσεις. Στο 92΄ ο Μουρίκι με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επόμενο ματς για την Ελλάδα την Τετάρτη (8/9, 21:45) στο ΟΑΚΑ με τη Σουηδία.

Κόσοβο: Μούριτς, Χαντεργκιονάι, Αλίτι (78΄ Φαζλίσι), Ραχμάνι, Βοϊβόντα, Μπέρισα (78΄ Λοσάι), Ντρέσεβιτς, Χαλίμι (84΄ Μουσλίγια), Ράσιτσα, Μουρίκι, Καστράτι (46΄ Μπίτικι).

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (89΄ Παπαδόπουλος), Μπουχαλάκης, Σιώπης, Δουβίκας (63΄ Μάνταλος), Μπακασέτας, Γιαννούλης, Παυλίδης (80΄ Φούντας).