Στα ημιτελικά του Euro 2020 η Ιταλία, κέρδισε 2-1 το Βέλγιο

Euro 2020

Σπουδαίο παιχνίδι στο Μόναχο

Σε ένα πραγματικό ευρωπαϊκό ντέρμπι, η Ιταλία κέρδισε με 2-1 το Βέλγιο στο Μόναχο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2020.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι προηγήθηκε με 2-0, οι Βέλγοι μείωσαν πριν τελειώσει το ημίχρονο, ωστόσο, στο δεύτερο μέρος δεν κατάφεραν να φτάσουν στην πολυπόθητη ισοφάριση. Ετσι, η Ιταλία προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, στις 6 Ιουλίου.

Το Βέλγιο είχε καλές φάσεις στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι “ατζούρι” όμως ήλεγχαν το ρυθμό και προηγήθηκαν στο 31΄ με τον Μπαρέλα. Στο 44΄ έφτασαν στο 2-0 με υπέροχο σουτ του Ινσίνιε, όμως οι αντίπαλοί τους μείωσαν πριν βγει το ημίχρονο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκάκου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μαντσίνι έπαιξε όπως έπρεπε ώστε να μη δώσει μπάλα στον αντίπαλο και παράλληλα να μην πιεστεί πολύ. Το κατάφερε πολύ καλά και έτσι έφτασε στη νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντεβάιρελντ, Βερμάλεν, Βερτόνχεν, Μενιέ (70′ Σαντλί, 74′ Πρατ), Τίλεμανς (70′ Μέρτενς), Βίτσελ, Τ. Αζάρ, Ντοκού, Λουκάκου, Ντε Μπρόινε

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα (80′ Έμερσον), Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι (74′ Κριστάντε), Κιέζα (90+1′ Τολόι), Ιμόμπιλε (75′ Μπελότι), Ινσίνιε (79′ Μπεράρντι)