Προκριματικά Euro 2024: Η Εθνική “υποκλίθηκε” στην ανώτερη Ολλανδία (3-0)

Εθνική ομάδα Ελλάδα-Ολλανδία

Πολλά τα προβλήματα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα

H Eθνική ομάδα ποδοσφαίρου των ανδρών γνώρισε την ήττα από την Ολλανδία με 3-0 στο «Φίλιπς Στάντιον» για την 5η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024.

Η Ελλάδα υποκλίθηκε στην ανωτερότητα των “Οράινε” που έκαναν ότι ήθελαν στη διάρκεια της αναμέτρησης και δη στο πρώτο 45λεπτο, όπου πέτυχαν και τα τρία τέρματα της αναμέτρησης.

Eτσι, η Ελλάδα έμεινε στους έξι πόντους, με την Ολλανδία να έχει συγκεντρώσει τους ίδιους πόντους, αλλά να περνάει στη δεύτερη θέση. Θυμίζουμε πως οι δύο πρώτοι προκρίνονται απευθείας στα γήπεδα της Γερμανίας, με την Εθνική να έχει το “μαξιλαράκι” των playoffs του Nations League.

Στην επόμενη αγωνιστική, η Ελλάδα υποδέχεται στην OPAP Arena το Γιβραλτάρ (10/9, 21:45), ενώ η Ολλανδία φιλοξενείται από την Ιρλανδία την ίδια ώρα.

Από νωρίς πίσω στο σκορ

Στο 17΄οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ. Σε κόρνερ από τα δεξιά ο Άκε πήρε την κεφαλιά πάσα προς τον Ντε Ρουν ο οποίος έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των γηπεδούχων.

Στο 31΄η Ολλανδία διπλασίασε τα τέρματα της. Σέντρα του Σίμονς από τα δεξιά η μπάλα έφτασε στα αριστερά στον Χάκπο, ο οποίος κατέβασε τη μπάλα, έκανε και το σουτ για να νικήσει τον Βλαχοδήμο για το 2-0.

Οκτώ λεπτά αργότερα, στο 39 οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-0. Ωραία ανάπτυξη των Ολλανδών, η μπάλα πήγε στα δεξιά, έγινε η σέντρα προς τον Βέχορστ ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου για το 3-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φλέκεν, Χερτρούιντα, Φαν Ντάικ, Άκε (46′ Ντε Φρέι), Ντάμφρις, Ντε Ρουν (65′ Ρέιντερς), Ντε Γιονγκ (77′ Φέρμαν), Μπλιντ, Σίμονς, Βέγκχορστ, Χάκπο (64′ Λανγκ)

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα (70′ Γιαννούλης), Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Κουρμπέλης (69′ Κουλιεράκης), Μπακασέτας (77′ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Μασούρας (69′ Φούντας), Παυλίδης (73′ Γιακουμάκης).

Πηγή φωτογραφίας: Εurokinissi